Sydafrika, Holland og Korea på vej mod ODF


Publiceret d. 27. november 2007 kl. 11.32 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Regeringskontorerne og andre offentlige myndigheder i Holland, vil begynde at indføre Open Document Formatet som alternativ til Microsofts Office Open XML i april 2008.

Ifølge ODF Alliance skal alle offentlige kontorer følge efter - inden december 2008.

Sander Ruiter, den hollandske minister for energi- og telekommunikation, præsenterede planerne i sidste måned ved 'International ODF user workshop' i Berlin.
I 2006 blev ODF anerkendt som en åben standard af ISO.

Sydafrika laver retningslinjer
Sydafrika er det første land på det afrikanske kontinent, der indfører ODF som standard for dokumenter, der udveksles mellem regeringskontorerne og offentligheden, sagde Aslam Raffee, it-chef i det Sydafrikanske teknologiministerium ved workshoppen i Berlin.

I Korea har regeringens kontor for teknologi og standardisering godkendt ODF som en national standard.

Marino Marcich, administrerende direktør for ODF Alliance, siger, at det ikke er et krav, at de offentlige instanser skal benytte formatet, men han mener, at det vil have en vis betydning, når de skal vælge de formater, der skal anvendes.

"Vi er meget glade for deres beslutning," siger han.

ODF Alliance tæller 500 medlemmer. Ifølge organisationen har 13 nationer lovgivet eller lavet regler, der støtter brugen af ODF - det oprindelige filformat i den gratis open-source OpenOffice-software.

Blandt landene er Rusland, Malaysia, Japan, Frankrig, Belgien, Kroatien, Tyskland, Norge og Danmark.

Frihed til at vælge
USA har ikke taget skridt i denne retning. I sidste uge sagde den demokratiske præsidentkandidat, Barack Obama, at han vil anbefale, at data gemmes i formater, der er universelt tilgængelige formater.

"Vi er overbevist om, at regeringer og organisationer vil fortsætte med at anvende Open XML, da det er kompatibelt med milliarder af eksisterende dokumenter, og deres avancerede teknologier.

Folk og organisationer anvender data på mange forskellige måder, og skal have lov at vælge det format, der passer dem bedst," skriver Microsofts chef for interoperationalitet, Tom Robertson, i en e-mail.

Microsoft afventer en afgørelse fra ISO i februar 2008, hvor organisationen skal afgøre, om Office Open XML skal gøres til en åben standard på linje med ODF.

Hvis Office Open XML godkendes, kan det forhindre, at regeringer verden over skifter til OpenOffice og andre ODF-baserede applikationer.
 
ANNONCE:
 

Frankrig i førertrøjen
Frankrig står for det største skifte til ODF og OpenOffice-programmerne. Hen ved en halv million offentlige ansatte skal skifte til OpenOffice.

Men det er ikke alle regeringer, der udelukker Microsoft.

"I Belgien anvender man et plug-in, der tillader, at Microsoft Office kan gemme og åbne dokumenter i ODF-formatet," siger Marino Marcich.

I staten Massachusetts anvender de offentlige myndigheder ligeledes plug-ins.

En prominent tilhænger af ODF, den uafhængige 'Open Document Foundation', sagde i oktober, at de vil stoppe støtten til ODF, og i stedet støtte Compound Document Format (CDF).

"Det ikke vil have nogen betydning for ODF eller ODF Alliance. CDF er et World Wide Web Consortium-format, og det er meget forskelligt fra ODF.

Vi taler om æbler og appelsiner, her," siger Marino Marcich.

Oversat af Bo Madsen.



Alle artikler om:
Open source, Standarder, XML, Udland, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


XML
1 indlæg

XML er ikke et konkurrerende format til ODF. OOXML er tilgengæld.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Med Windows 8 bliver det slut med den uendelige løkke af genstart, som har plaget tidligere versioner af styresystemet.
24. maj 2012 kl. 15.30 | (4) | læs »

Apple er angiveligt i fuld gang med at teste forskellige modeller til iPhone 5.
24. maj 2012 kl. 14.59 | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
This white paper describes SIP from both business and technical perspectives. Read about SIP...

ISO 27001 er internationalt anerkendt som en struktureret metodologi til informationssikkerhed og...

Service Excellence - et Roadmap til succesfuld it-ledelse It-organisationer er under konstant...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.