Danmark hægtet af i borgerkort-kapløb

Danmark får baghjul af flere europæiske lande, når det gælder elektroniske borgerkort. Massiv anvendelse af et biometrisk borgerkort herhjemme kan have rigtigt lange udsigter.

Artikel top billede

I Danmark lovede videnskabsminister Helge Sander under valgkampen danskerne et biometrisk borgerkort, der blandt andet skal spille sammen med den digitale signatur.

Det ser man allerede i andre europæiske lande.

Storbritainen og Holland arbejder på biometriske løsninger, der indeholder alt fra fingeraftryk, over iris-scanninger til genkendelse af ansigtsmønstre.

Det viser en omfattende undersøgelse, som Finansministeriet udarbejde i februar 2006 i forbindelse med en vurdering af om det kunne betale sig at skifte sygesikringskortet ud med et borgerkort herhjemme.

Resultatet viste, at der ud fra økonomiske vurderinger ikke var grundlag for at indføre eID-kort på daværende tidspunkt.

Udbredt med signatur

Mens Danmark har problemer med at udsende digital signatur på cd til borgere og offentligt ansatte på grund af persondataloven, har en række europæiske lande integreret signaturen på et borgerkort.

Det gælder Belgien, Finland, Estland, Sverige, Holland og Storbritainen.

Landene har dog meget varierende succes med udbredelsen af kortene.

Af rapporten fra Finansministeriet fremgår det, at Belgien i 2005 havde en million brugere og i 2009 regner med at have udstedt ti millioner kort.

I Finland er det kun 1,5 procent af befolkningen, der har et borgerkort.

Her det imidlertid heller ikke obligatorisk - som det er tilfældet i Belgien.

Trinvis ordning herhjemme

Professor Kim Viborg Andersen fra CBS mener, at den bedste vej herhjemme er at gå over til biometri i en løbende udskiftning.

"Når folks kørekort skal udskiftes får man så et biometrisk kort," siger han.

Han mener det er altafgørende, at det kommende kort ikke blot får nogle meget få funktioner.

"Hvis det for eksempel kun er udskiftning af sygesikringskortet med et biometrisk sygesikringskort giver det ingen mening. Men i mange andre lande kan kortet bruges til mere, så det kan jo ikke være så drønende svært herhjemme også," siger han.

Professoren med speciale i implementering af it påpeger, at hvis et biometrisk kort skal kunne bruges mange steder kræver det massive investeringer i maskiner der kan læse biometrien.

"Lufthavne og andre steder vil sikkert hurtigt være med, men hvad med butikker, når du bliver stoppet af politiet, eller hvis du skal bevise at du er over atten i baren?" spørger han.

I den forstand har Helge Sanders biometriske borgerkort, såfremt det skal have virkelig brede anvendelses-muligheder meget lange udsigter, vurderer Kim Viborg Andersen.

Det kan de udenlandske borgerkort.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job