Det amerikanske mobile internet åbner i 2008

Det mobile internets indtog i 2008 vil presse de mobile netværksoperatører til at åbne deres netværk for en lang række mobil-telefoner fra konkurrerende operatører.

Computerworld News Service: Ifølge analysehuset IDC vil mobiloperatørerne blive tvunget mod mere åbenhed i 2008.

Grundene er mange og tæller blandt andet smartphones indtog, det brede udbud af mobile web-gadgets, der forventes at ramme markedet i den nærmeste fremtid, og Open Headset Alliance, der er en multinational gruppe med mere end 30 medlemmer, som har som mål at fremme brugen af Googles open-access Android-platform.

"Det er vigtigt at bemærke, at forholdene er helt anderledes i Europa end i USA. I USA's CDMA-verden leverer operatørerne mobiltelefonerne, og de er ikke udstyret med SIM-kort. De informationer, der herhjemme ligger på SIM-kortet, er i USA kodet ind i mobiltelefonen," fortæller John Strand, Strand Consult.

Slut med walled-garden

Denne åbenhed vil i USA betyde en ende på ”walled garden”-modellen for mobile webtjenester, som internetguruen Tim Berners-Lee advarede mod sidste måned ved Mobile Internet World Conference i Boston.

I walled garden-modellen kan abonnenter kun få forbindelse til netværk ved at bruge mobiler, der er godkendt af operatøren og kan kun bruge operatør-autoriserede applikationer på de mobiler.

Verizon kom tilsyneladende IDC’s forudsigelse i forkøbet i sidste uge, da virksomheden meddelte, at den ville give sine kunder mulighed for at oprette forbindelse til sit netværk fra andre telefoner.

Talskvinde for Verizon Nancy Stark sagde på det tidspunkt, at virksomheden faktisk havde overvejet at åbne sit netværk i et stykke tid, fordi man oplevede et "lille men voksende" antal kunder, der gerne ville oprette forbindelse til Verizons netværk uden at have en Verizon-mobil.

Tidligere på ugen rapporterede USA Today, at AT&T "gør sit mobilnetværk helt åbent" og tillader sine kunder at oprette forbindelse med den mobil, de ønsker.

Men Bryan Gardiner fra Wireds Epicenter’blog noterede, at fordi AT&T er GSM-operatør, kunne AT&T-brugere allerede koble sig på operatørens netværk med telefoner, der ikke kom fra AT&T ved at putte deres sim-kort i en anden telefon.

Telefoner fra konkurrerende operatører, der bruger teknologi som CDMA, kan stadig ikke komme på AT&T’s netværk.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen