Venstre: Kom med et borgerkort med digital signatur


Publiceret d. 12. december 2007 kl. 09.03 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld har bedt de nye og gamle it-ordførere om at svare på en stribe it-politiske spørgsmål. I de næste uger bringer vi løbende de svar, vi får.

De første svar kommer fra Michael Aastrup Jensen, it- og Europaordfører, Venstre:

Hvad mener du om at indføre et multifunktions borgerkort i Danmark, og hvor meget skal efter din mening samles?

"Det støtter jeg varmt. Det kunne være en forrygende idé, især hvis vi bygger det sammen med en digital signatur version 2.0. Så kunne det blive en stor succes og en afløser for alle de kort, vi løber rundt med.

Generelt mener jeg, at vi kan samle det hele. Selvfølgelig kan man ikke gøre det fra start af. Det kommer til at ske i forskellige tempi, så vi 100 procent sikkert kan bibeholde sikkerheden.

På lang sigt skal det være alle kort, der erstattes af et kort."

Hvordan mener du, at politikerne bedst muligt kan bidrage til at undgå en digital kompetencekrise i Danmark?

"I forhold til branchen så tror jeg, at de ting, man gør i dag med it-natten og lignende initiativer, er den rigtige vej. Vi skal have fjernet de myter, som desværre stadig eksisterer om branchen.

Så vi skal have branchen på banen og så skal vi styrke de tiltag, der er i dag for eksempel IT Universitetet.

Generelt synes jeg, at vi skal tænke it ind endnu tidligere. Måske helt fra daginstitutionsniveau. I dag prøver vi at tænke it ind fra folkeskolen, men børnene bruger det jo allerede tidligere."

Hvordan mener du, at politikerne bedst muligt kan sikre, at Danmarks sundhedsvæsen er i front med it understøttelse af sundhedssektoren?

"Lige meget om man kan lide det lige nu eller ej, så er EPJ noget af det, der placerer Danmark i top-klassen internationalt. Og det er noget af det, vi skal arbejde videre med.

Nu slipper vi for, at journaler ligger gemt rundt omkring, uden at sygeplejersker og læger har en chance for at vide det. Epj er helt centralt, når det kommer fuldt op at køre."

Hvad er for dig at se det vigtigste it-forskningsområde i Danmark? Hvilke områder skal der efter din mening satses på indenfor henholdsvis grundforskning og forskning/udvikling i samarbejde med erhvervslivet?

"Jeg bærer nok præg af mit arbejde, men jeg mener, at Danmark bør satse på forskning i, hvordan vi bedst sikrer digital borgerservice. Det er noget af det, vi kan placere os i front med, og der er mange lande, som vil være interesserede.

Derfor mener jeg også, at der er eksportpotentiale i det. Et potentiale som er ret overset."

Hvad er dine tre vigtigste mærkesager på it-området?

"Mine tre mærkesager er digitalisering af den offentlige sektor, og så er det stadig et salg af KMD. Den tredje er, at åbne standarder skal implementeres fuldstændigt. Der er stadig et stykke vej."

Hvornår brugte du sidst din digitale signatur - og hvor ofte bruger du den?

"Den bruger jeg ikke videre tit. Jeg har en, men jeg glæder os meget til digital signatur i næste version. Jeg bruger tit den digitale signatur til netbanken, men det er sjældent, jeg bruger den offentlige signatur."




Kommentarer - Debatoversigt


Kovending
1 indlæg

Hvorfor har Venstre vendt 180 grader i spørgsmålet om borgerkortet? Hvis bare det dengang i 1995 havde været et teknisk argument for hvorfor de var så meget imod det ville jeg være mere forstående - i lyset af den enorme tekniske udvikling og udbredelse der er sket i den mellemliggende periode. Men argumentet dengang var af ideologisk og almen sikkerhedsmæssig (ikke teknisk) karakter. Venstre (med Svend Heiselberg i spidsen, så vidt jeg husker) argumenterede kraftigt imod borgerkortet, da de mente det var centralistisk og det at samle alle identifikationsmetoder i et borgerkort ville gøre et evt. misbrug mere katastrofalt for borgeren.

Så, Venstre, hvad er det der har ændret sig på disse fundamentale politiske områder der har fået Jer til at anbefale et borgerkort 11 år senere?

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Den nye Microsoft Kinect SDK har forbedret teknologi til ansigtsgenkendelse og kan nu aflæse brugerens ansigtsudtryk.
25. maj 2012 kl. 08.30 | læs »

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.
25. maj 2012 kl. 08.43 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Efter at have investeret i en mobilløsning til hjemmeplejen indså Århus Kommune hurtigt, at der...

Fuld projektkontrol Opnå fuld kontrol med dine projekter, hvor såvel dokumentation, vidensdeling...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.