Danmarks nye epj-strategi: Vi tager den med ro

Den netop offentliggjorte it-strategi for sundhedsvæsenet sætter regionale erfaringer i højsædet. "Ingen big bang-projekter," siger Bent Hansen.

Artikel top billede

Der er et fornuftigt fokus på trinvis udvikling i stedet for store 'big bang' projekter, siger formand Bent Hansen fra Danske Regioner.

Der bliver intet 'big bang' med indførsel af ét elektronisk patientjournalsystem til hele Danmark.

Det er meddelelsen fra Sundhedsministeren og Danske Regioner efter offentliggørelsen af en ny it-strategi for sundhedsvæsenenet i dag.

"Strategien er ambitiøs i sin målsætning om at digitalisere sundhedsvæsenet, og det signal er jeg glad for, at vi er enige om at sende. Samtidig er der et fornuftigt fokus på trinvis udvikling i stedet for store 'big bang' projekter.

Der er også lagt op til, at vi kan afprøve nye ideer i mindre skala og få værdifulde erfaringer der gør, at vi kan satse på de bedste systemer og være på forkant med den teknologiske udvikling," siger formand Bent Hansen fra Danske Regioner.

Strategien løber frem til 2012 og omfatter hele sundhedsvæsenet – både offentlige og private sygehuse, praktiserende læger, speciallæger og hjemmepleje.

Ambitionen er, at læger og andre behandlere får adgang til de nødvendige helbredsoplysninger, uanset hvor i sundhedsvæsenet borgeren søger behandling eller råd om forebyggelse.

Et andet mål er at give borgerne de bedste muligheder for at søge informationer om deres egen sundhed.

Tilfreds minister

"Jeg er meget tilfreds med, at hele sundhedsvæsenet er omfattet af den nye strategi, som skal understøtte et sammenhængende patientforløb.

Det vil sikre de bedst mulige betingelser for at give patienten en effektiv behandling og vil samtidig mindske risikoen for fejl," siger sundhedsminister Jakob Axel Nielsen om strategien.

Den nye strategi lægger op til en trinvis videreudvikling af it i sundhedsvæsenet.

Den vil basere sig på overskuelige projekter, og lokale og regionale erfaringer får en afgørende rolle for udviklingen.

Strategien lægger vægt på et stærkere samarbejde mellem alle aktører i sundhedsvæsenet.

Et ofte debatteret emne omkring sundheds-it har været den manglende koordinering mellem de forskellige sygehuses it-systemer.

Ifølge den nye strategi er løsningen på det altså ikke store 'big bang' projekter.

Handling på vej

Ingen fundamentale ændringer er ikke det samme som ingen ændringer, hvis man spørger formanden for bestyrelsen i den centrale organisation Digital Sundhed.

"Jeg synes, at det nye er den centrale organisation, og det er det nye er koordinationen, som vi får med den nye strategi," siger Ib Valsborg, formand for Digital Sundheds bestyrelse, som mener, at den nye organisation er nået i mål

"Strategien gælder fra 2008, så vi nåede det jo til tiden," konstaterer Ib Valsborg, der er udpeget til posten fra Finansministeriet.

Han mener, at noget af arbejdet kunne være gået hurtigere, men både omrokeringer i Sundhedsstyrelsens ledelse og folketingsvalget har forsinket arbejdet en smule.

Konkrete bud

Mens den nye strategi altså forholder sig meget overordnet til hele sundhedsvæsnet, lægger den nye strategi for sundheds-it op til tre konkrete handlingsplaner.

"Dem arbejdes der med i øjeblikket. Der er tre afsæt: et om værktøjer, et om bedre service og et om fælles infrastruktur," forklarer Ib Valsborg.

Indsatsen fokuseres altså på medarbejdernes redskaber, service til borgerne og fælles infrastruktur. Handlingsplanerne kommer til at rumme konkrete projekter. Og nogle af dem er allerede gået i gang sideløbende med strategiarbejdet.

"Der er allerede nogle projekter i gang. Blandt andet med det fælles medicinkort," fortæller Ib Valsborg.

De enkelte handlingsplaner bliver meldt ud løbende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect