Ny næstformand i Rådet for IT- og Persondatasikkerhed, Ingrid Colding-Jørgensen, frygter mange hacker- og virusangreb er forklædt industrispionage.

Bekymring: Danske firmaer ofre for net-spionage


Publiceret d. 14. december 2007 kl. 09.01 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Knapt har Ingrid Colding-Jørgensen sat sig til rette i næstformandssædet hos Rådet for IT- og Persondatasikkerhed i dag, førend hun råber vagt i gevær over online industri-spionage mod danske virksomheder.

Det sker på baggrund i stigningen af hacker- og virusangreb, der rammer danske selskaber.

Hun vurderer, at der i stigningen af hacker- og virusangreb gemmer sig foruroligende mange målrettede angreb, hvor forbryderne går efter at stjæle vigtige informationer, der kan give konkurrencemæssige fordele.

"De angreb, som bare buldrer af sted og som kommer tilfældigt ind i en virksomhed er på retur. Det bekymrer mig, at angrebene bliver stadig mere målrettede. Noget tyder på, at der er tale om en avanceret form for industrispionage, hvor målet er at stjæle udviklings- og konkurrenceinformationer," lyder det fra Ingrid Colding-Jørgensen.

Bagside af globaliseringen
Baggrunden for de mange målrettede angreb er ifølge Ingrid Colding-Jørgensen, at danske virksomheder konkurrerer på et verdensmarked med betydeligt flere og hårdere konkurrenter.

Og hun påpeger samtidigt, at de fleste af angrebene kommer fra udlandet.

"Det er vigtigt, at vi som samfund forholder os til de nye typer angreb. For får vi ikke beskyttet vores virksomheder godt nok, så ryger vores konkurrenceevne. Det er trist, hvis en virksomhed først opdager, at de har fået stjålet vitale oplysninger, når der står en fabrik ved siden af dem, der laver det samme," fortæller Ingrid Colding-Jørgensen.

Angriber de kendte danske firmaer
Hun forklarer, at angrebene ofte rammer de danske virksomheder, der er kendt ud over landets grænser.

"Enten retter angrebene sig mod at skaffe informationer, der kan bruges til at udvikle forretningen eller også er det decideret for at sabotere en konkurrent," slutter Ingrid Colding-Jørgensen.




Kommentarer - Debatoversigt


Vigtig information til Mads
1 indlæg

Hej Mads,

I lyset af din artikel om denne farlige trussel mod danske virksomheder, vil jeg rette din opmærksomhed mod et umådeligt lyssky og fordækt computermagasin, der for tiden instruerer og opfordrer brugerne til at bryde netop de sikkerhedsregler der skal forhindre net-spionage.

Se bl.a. denne artikel:
http://www.computerworld.dk/ (...)

Ud over at du hurtigst muligt bør lave en artikel om dette fordækte computerblad, kunne du måske også lave et opfølgende interview med Ingrid Colding-Jørgensen? Hun har garanteret en kommentar omkring den slags underlødige magasiner ...



- Jesper

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »

Chefen for Hewlett-Packards netværksdivision kører såkaldte software defined networks i stilling som nøglen til hurtig cloud-udrulning.
25. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.
25. maj 2012 kl. 08.43 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

De cyberkriminelle tilpasser hele tiden deres svindelnumre, i takt med at der opstår nye...

Phishing er ikke, hvad det har været. En betydelig del er i dag baseret på malware, der...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.