Min klare forventning og forhåbning var, at der var kommet en større plan, siger formand Lars Mathiesen fra Dansk IT.

Kritik: Sander skuffer med ny kompetenceplan

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 21. december 2007 kl. 09.33
 
ANNONCE:
 
Utilstrækkelig.

Sådan lyder kritikken fra fagforeninger, topleder og forsker af videnskabsminister Helge Sanders nyligt offentliggjorte plan for at løfte danskerne digitale kompetencer.

Formand for Dansk IT og administrerende direktør i Nykredit, Lars Mathiesen, er skuffet over ministerens plan:

"Min klare forventning og forhåbning var, at der var kommet en større plan, end der er kommet nu," siger han.

Lars Mathiesen forklarer, at der er brug for et generelt løft i danskernes kompetencer. Han henviser til den seneste rapport fra Teknologisk Institut, som var bestilt af Helge Sanders embedsmænd.

Den viste, at næsten 40 procent af befolkningen har ingen eller meget ringe digitale kompetencer

"Jeg synes, det er rigtig, rigtig skidt. Det er et meget lavt niveau. Så det bør man afgjort gøre mere for at ændre." siger toplederen.

"For hvert år, der går, bliver digitale kompetencer mere og mere vigtige. Hvis man tænker ti år frem, kommer digitale kompetencer til at fylde enormt meget," forklarer Lars Mathiesen.

"Vi skal nødig have et skel, hvor de unge kan noget, som de ældre ikke forstår. Indsatsen skal ske både i folkeskolen og via efteruddannelse." pointerer han.

LO: Utilstrækkelig
Hos LO's topledelse vækker Helge Sanders plan også undren.

"For det første er vi uforstående over for, at arbejdsmarkedets parter ikke har været involveret i udarbejdelse af planen. Desuden er det naturligvis helt utilstrækkeligt, at regeringen kun har afsat 10 millioner kroner til initiativer over for de grupper, der i dag har meget svage it-kundskaber." siger LO-sekretær Ejner Holst, der udgør LO's topledelse sammen med formand Harald Børsting, næstformanden og yderligere en LO-sekretær.

Ejner Holst henviser til, at regeringens egne tal viser, at hele 38 procent af befolkningen har ringe it-færdigheder.

"Det kræver langt flere ressourcer at opkvalificere de mange ledige, kortuddannede og ældre, der i dag er sakket bagud", siger han.

Få ressourcer
Hos Teknologisk Institut mener chefkonsulent Knud Erik Hilding-Hamann, der stod bag rapporten om danskernes digitale kompetencer også, at Helge Sanders plan er utilstrækkelig.

Han peger på, at der skal væsentlig mere end blot e-læring til at løfte it-færdighederne. E-læring er ellers det nye, som ministeren vil satse på i planen, forklarer Knud Erik Hilding-Hamann.

"Der er i mine øjne behov for et mere integreret tilbud til danskeren, som indtænker tiltag fra de faglige organisationer, virksomhederne selv og uddannelsessystemet" siger han.

Han peger på en undersøgelse fra Dansk Erhverv, der angiveligt skulle vise, at mindre end 19 procent af de 100 medlemsvirksomheder, som Dansk Erhverv har talt med svarer, at e-læring er den bedste måde for deres medarbejdere at tilegne sig it-færdigheder på.

Derfor opfordrer chefkonsulenten til en større indsats på området og et samarbejde mellem flere aktører.

"Det kræver et bredere samarbejde og flere ressourcer" siger han.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Det koster næsten tre gange mere at drive it-systemerne på sygehusene i Midtjylland end i Nordjylland, viser ny rapport, der blankt bliver afvist af regionerne. Få overblikket over balladen her.
10. marts 2010 kl. 10.20 | læs »

Flere versioner af Microsoft-browseren Internet Explorer er under angreb fra fjendtlige hjemmesider. Microsoft har endnu ikke udsendt sikkerhedsopdatering.
10. marts 2010 kl. 10.47 | læs »

Klumme: Cloud computing bliver en opgave for partneren, der skal levere både standardisering, stordrift, specialisering og rådgivning i øjenhøjde med kunden.
10. marts 2010 kl. 10.00 | læs »

KMD-folk risikerer bøde og op til tre års fængsel for gaveregn over kommuner, hvis beviserne peger på sammenhæng mellem gaver og ulovlige ordrer.
10. marts 2010 kl. 07.00 | læs »


Computerbranchens Nobel-pris, A.M. Turing Award, går til en Microsoft-udvikler, der har opfundet mange af de pc-ting, som vi i dag slet ikke tænker over.
10. marts 2010 kl. 08.52 | læs »



Gartner har justeret sin prognose for årets globale pc-salg. Se her om det er godt eller skidt.
10. marts 2010 kl. 08.31 | læs »



AMD udlover præmier for at slå på tromme for chipproducentens 12-kernede serverchip, mens også konkurrenten Intel har planer om at lancere serverchip.
10. marts 2010 kl. 07.37 | læs »



Formanden for Foreningen af Kommunale it-chefer hilser KMD's gavestop velkommen.
9. marts 2010 kl. 15.59 | læs »



IBM har cirka 400.000 ansatte på verdensplan, men kun én topchef: Bestyrelsesformand og koncernchef Sam Palmisano, som kan glæde sig over en årsløn på mere end 116 millioner kroner.
9. marts 2010 kl. 15.35 | læs »



Den stærkt omdiskuterede McKinsey-rapport om sundheds-it indeholder langt mere end det, som debatten er endt med, mener formanden for IT-Branchens sundhedsudvalg.
(1) | 9. marts 2010 kl. 15.10 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Jobworld
Webmaster
TOP-TOY A/S

SCR Freelance: Junior projektleder, Midtjylland
Skandinavisk Computer Rekruttering

Testmanager med konsulent-gen
Sogeti Danmark A/S

Account Manager
Elan IT ReSource A/S


 
Seneste debat
 
 
Whitepapers
Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...