Kritik: Sander skuffer med ny kompetenceplan

Videnskabsminister Helge Sanders plan for at løfte danskernes digitale kompetencer bliver mødt af kritik og skuffelse. Utilstrækkelig, lyder det fra fagforbund, topleder og forsker.

Artikel top billede

Min klare forventning og forhåbning var, at der var kommet en større plan, siger formand Lars Mathiesen fra Dansk IT.

Utilstrækkelig.

Sådan lyder kritikken fra fagforeninger, topleder og forsker af videnskabsminister Helge Sanders nyligt offentliggjorte plan for at løfte danskerne digitale kompetencer.

Formand for Dansk IT og administrerende direktør i Nykredit, Lars Mathiesen, er skuffet over ministerens plan:

"Min klare forventning og forhåbning var, at der var kommet en større plan, end der er kommet nu," siger han.

Lars Mathiesen forklarer, at der er brug for et generelt løft i danskernes kompetencer. Han henviser til den seneste rapport fra Teknologisk Institut, som var bestilt af Helge Sanders embedsmænd.

Den viste, at næsten 40 procent af befolkningen har ingen eller meget ringe digitale kompetencer

"Jeg synes, det er rigtig, rigtig skidt. Det er et meget lavt niveau. Så det bør man afgjort gøre mere for at ændre." siger toplederen.

"For hvert år, der går, bliver digitale kompetencer mere og mere vigtige. Hvis man tænker ti år frem, kommer digitale kompetencer til at fylde enormt meget," forklarer Lars Mathiesen.

"Vi skal nødig have et skel, hvor de unge kan noget, som de ældre ikke forstår. Indsatsen skal ske både i folkeskolen og via efteruddannelse." pointerer han.

LO: Utilstrækkelig
Hos LO's topledelse vækker Helge Sanders plan også undren.

"For det første er vi uforstående over for, at arbejdsmarkedets parter ikke har været involveret i udarbejdelse af planen. Desuden er det naturligvis helt utilstrækkeligt, at regeringen kun har afsat 10 millioner kroner til initiativer over for de grupper, der i dag har meget svage it-kundskaber." siger LO-sekretær Ejner Holst, der udgør LO's topledelse sammen med formand Harald Børsting, næstformanden og yderligere en LO-sekretær.

Ejner Holst henviser til, at regeringens egne tal viser, at hele 38 procent af befolkningen har ringe it-færdigheder.

"Det kræver langt flere ressourcer at opkvalificere de mange ledige, kortuddannede og ældre, der i dag er sakket bagud", siger han.

Få ressourcer

Hos Teknologisk Institut mener chefkonsulent Knud Erik Hilding-Hamann, der stod bag rapporten om danskernes digitale kompetencer også, at Helge Sanders plan er utilstrækkelig.

Han peger på, at der skal væsentlig mere end blot e-læring til at løfte it-færdighederne. E-læring er ellers det nye, som ministeren vil satse på i planen, forklarer Knud Erik Hilding-Hamann.

"Der er i mine øjne behov for et mere integreret tilbud til danskeren, som indtænker tiltag fra de faglige organisationer, virksomhederne selv og uddannelsessystemet" siger han.

Han peger på en undersøgelse fra Dansk Erhverv, der angiveligt skulle vise, at mindre end 19 procent af de 100 medlemsvirksomheder, som Dansk Erhverv har talt med svarer, at e-læring er den bedste måde for deres medarbejdere at tilegne sig it-færdigheder på.

Derfor opfordrer chefkonsulenten til en større indsats på området og et samarbejde mellem flere aktører.

"Det kræver et bredere samarbejde og flere ressourcer" siger han.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos