Endnu en musikgigant dropper DRM-kopibeskyttelse


Publiceret d. 3. januar 2008 kl. 15.01


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Endnu et af verdens store pladeselskaber har besluttet at droppe kopibeskyttelsen i den musik, der bliver solgt på internettet.

Warner Music har nemlig meddelt at selskabet har indgået en aftale med nethandelsgiganten Amazon.com om at sælge ubeskyttet musik igennem sidstnævntes nyåbnede musikbutik

Dermed følger Warner Music Group i EMI og Universals fodspor.

De to musikgiganter valgte i henholdsvis april og august at give slip på den upopulære kopibeskyttelse, der blandt andet begrænser kunderne til at afspille indkøbt musik få, bestemte medieafspillere.

Det efterlader Sony BMG som det sidste af verdens store pladeselskaber, der endnu holder fast i DRM.

DRM begrænser musiksalget
"Vi tror på, at det vil sætte yderligere gang i musiksalget, hvis forbrugerne får friheden til at spille deres indkøbte musik på alle enheder," siger Michael Nash, senior vice president i Warner Music Groups afdeling for digital strategi og forretningsudvikling.

Amazons musikbutik er bygget op omkring at tilbyde DRM-frit musik, og ved åbningen i september 2007 kunne butikken tilbyde musik fra selskaber som Universal, EMI og en del mindre "indie"-selskaber.

Med tilføjelsen af Warner Music Groups katalog runder musikbutikken 2.9 millioner stykker musik gemt i mp3-format og kodet i 256 kilobits per sekund.

Kvalitet og pris følger standarden fra Apples konkurrerende iTunes-musikbutik. Mere end én million af Amazons musiknumre koster dog kun 89 amerikanske cents mod de 99 cents, der i den danske iTunes Store er blevet til 8 kroner.

Amazons musikbutik er i første omgang kun åben for amerikanske kunder.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »

Chefen for Hewlett-Packards netværksdivision kører såkaldte software defined networks i stilling som nøglen til hurtig cloud-udrulning.
25. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.
25. maj 2012 kl. 08.43 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
En stor procentdel af forbrugerne er stadig tilbageholdende med at bruge kreditkort på...

Online-virksomhederne har meget at vinde ved at have kundernes tillid. Når kunderne er bekymrede...

På grund af nye fremskridt inden for SSL-teknologien findes der en række forskellige typer SSL....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.