Negroponte beskylder Intel for beskidte metoder


Publiceret d. 9. januar 2008 kl. 12.01 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Knapt er aftalen mellem organisationen One Laptop Per Child (OLPC) og Intel ophørt, inden mudderkastningen mellem de to virksomheder er begyndt.

Initiativtager til OLPC-projektet, Nicholas Negroponte, lægger ikke fingrene imellem, når han skal pege på grunden til bruddet.

Han beskylder Intel for bevidst at have prioriteret sit eget u-landsprojekt, Classmate, højere på bekostning af OLPC's grønne XO-computer.

Intel har i visse tilfælde benyttet sig at beskidte kneb med at blokere for handelsaftaler mellem OLPC og samarbejdspartnere for selv at kunne komme ind på markedet, lyder beskyldningerne, skriver BBC.

"Det rene sludder"
Men Intel's direktør Paul Otellini lader sig ikke skyde ned af anklagerne, som han kalder for det rene sludder..

"Jeg vil ikke gå i detaljer, men vi har imødekommet alle de forpligtelser, som vi er blevet enige om," siger han til BBC.

Professor Negroponte har dog en noget anden udlægning af sagen.

"Hvorfor skulle jeg smide de 32 millioner kroner væk, som OLPC stod til at skulle modtage fra Intel i går, hvis jeg ikke var aldeles rasende? Intel solgte jo Intel-laptops til de samme mennesker, som vi forhandlede med," lyder det fra Nicholas Negroponte til BBC.

Han siger, at Intel i nogle tilfælde gik til OLPC-partnere, der allerede havde skrevet kontrakt med OLPC, og forsøgte at overtale dem til at rive OLPC-kontrakten itu og i stedet indgå en aftale med Intel.

Begik utroskab
Negroponte peger specifikt på et tilfælde i Peru, hvor regeringen havde bestilt 270.000 af OLPC's XO-laptops.

Derefter gik Intel ind og forsøgte at overtale landets vice-undervisningsminister, Oscar Becerra Tresierra, til at købe Intels Classmate-pc i stedet.

"Hver gang den slags skete, undskyldte Intel og forklarede, at det ikke ville ske igen. Det er lidt det samme som at begå utroskab, eller være alkoholiker eller gøre noget, som man ikke kan kontrollere. Derfor måtte vores veje skilles," siger han til BBC.

Intel påpeger dog, at der ikke kun bør være én pc-løsning til børn.

"Der er intet firma og ingen løsning, der har monopol på børn," forklarer Paul Otellini til BBC.



Alle artikler om:
Pcer, Partnerstrategi, Udvikling, Jura, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Partnerskab med utroskab?
1 indlæg

Hvis to selskaber indgår i et partnerskab med hinanden, må hensigten være at varetage partnerskabets interesser.

Hvis den ene partner (uanset hvem af dem) begynder at snigløbe den anden, så er det naturligt for enhver at partnerskabet må ophøre.

Min arbejdsgiver har adskillige partnerskaber med andre selskaber i samme branche som os. Hvis vi begyndte at gå til fælles leads/kunder, og forsøgte at sælge egne løsninger til disse kunder som ikke inkluderede de allerede involverede partnere, så ville vores partnere blive rasende. Og efter min opfattelse helt med rette.

HVIS det er korrekt at Intel har opført sig sådan, så har de været en helt fantastisk dårlig partner. Det er en stærkt kritisabelt adfærd, som ingen forretningspartner kan leve med - hverken OLPC eller andre.

Det er derfor ganske passende, at Intel får et par på lampen for at have opført sig så uetisk.

At OLPC så oven i købet har måtte sige farvel til 34 millioner, understreger vist kun alvoren i deres opfattelse af sagen. Man løber ikke fra sådan en sum penge, hvis ikke man VIRKELIGT mener det!

Sådan kan man ikke behandle sine forretningspartnere!

- Jesper

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »

Chefen for Hewlett-Packards netværksdivision kører såkaldte software defined networks i stilling som nøglen til hurtig cloud-udrulning.
25. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.
25. maj 2012 kl. 08.43 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Hvad er der at tage højde for, når man vil outsource softwareudvikling? Civilingeniør Sten...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.