Rygte: Microsoft vil købe Logitech

Microsoft skal angiveligt være klar til sin største overtagelse nogensinde. På rygteplan meldes softwarevirksomheden parat til at byde godt 42 milliarder kroner for hardwareproducenten Logitech.

Artikel top billede

Microsoft hardware-salg kører stærkt efter introduktionen af Xbox. Et køb af Logitech kan øge omsætningen yderligere. Foto: xbox 360 spil

Verdens største softwareudvikler kan måske også snart kalde sig verdens største producent af mus og andet computerudstyr.

I hvert fald hvis man skal tro de rygter, der for tiden sætter Microsoft i forbindelse med en overtagelse af schweiziske Logitech.

Angiveligt skal Microsoft være parat til at byde otte milliarder dollar, godt 42 milliarder kroner, for virksomheden, der er blevet synonym med mus og tastaturer.

Rygterne fik i går værdien af Logitechs aktier til at stige med 12 procent.

Medstifter afviser

Ingen af de to virksomheder har ønsket at kommentere rygterne, da det internationale nyhedsbureau Reuters konfronterede dem med historien.

"Rygter er rygter. Jeg kan ikke komme med nogle konkrete udtalelser," siger bestyrelsesmedlem og med-stifter af Logiteh, Daniel Borel, til Reuters.

Daniel Borel, der er Logitechs største aktionær, afviser dog, at han skulle være interesseret i at sælge sin andel af virksomheden.

"Jeg har ikke nogen grund til at sælge mine aktier. Men beslutningen er ikke min, for jeg ejer kun seks procent, så jeg kan hverken forhindre eller realisere en overtagelse," siger han.

Analytikere tvivler på overtagelse

Står det til analytikerne, er der da heller ikke nogen grund til at forvente en snarlig Microsoft-overtagelse af Logitech.

"Microsoft har en lille, men hæderlig hardware-forretning, så jeg kan ikke se, hvorfor de skulle gøre det," siger Toan Tran, en analytiker hos Morning Star, til Reuters.

Også Michael Foeth, analytiker hos den schweiziske bank Vontobel, afviser rygterne.

Logitechs aktier har tabt næsten 20 procent i værdi siden årsskiftet. Nu vinder de bare noget af det tabte tilbage. Rygterne er bare snak," siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS