ANNONCE:
Det drejer sig om kabeloperatøren Flag Telecoms Falcon- og Flag Europe-Asia-kabler.
Bruddene på de to kabler skete henholdsvis 56 kilometer nord for Dubai mellem Oman og Emiraterne og godt otte kilometer ud for den egyptiske havneby Alexandria på en sørute til Palermo, Italien.
Kabelbruddene afbrød internettrafikken i store dele af Mellemøsten og det sydøstlige Asien, herunder dele af Indien.
Det er endnu uvist, hvorvidt det tredje kabel, SEA-ME-WE 4, er blevet repareret, men efter reparationerne på de to førstnævnte er internetdriften i området nu igen tilbage til normalt niveau.
Årsagen svæver i det uvisse
De mange kabelbrud skabte straks grobund for spekulationer i årsagen.
Skibe i området, skibsankre og sågar sabotage var blot et par af de ting, der blev spekuleret i som årsag til bruddene.
De egyptiske myndigheder var hurtigt ude med en melding om, at der ikke havde været skibe i området på de tidspunkter, hvor bruddene fandt sted.
Flag Telecom fandt under reparationen af Falcon-kablet dog et anker tæt på det sted, hvor bruddet skete.
Måske anker
Det kunne indikere, at...fortsættes
Fortsættes ...



