Hvem har egentlig første-retten på nettet?

Den amerikanske kongres behandler lige nu et lovforslag om netneutralitet. Med forslaget er debatten om teleselskabernes ret til at prioritere internettrafikken på deres net endnu en gang blusset op.

Artikel top billede

Hvem har førsteret på internettet?

Dig eller Disney?

Lige nu raser debatten om netneutralitet påny i USA, da den amerikanske kongres er gået i gang med at behandle et lovforslag om netneutralitet.

Forslaget i parlamentet skal ifølge nyhedsbureauet Reuters forhindre, at leverandører af bredbånd blander sig i abonnenternes adgang til indhold.

Samtidig er den amerikanske pendant til den danske IT- og telestyrelse, Federal Communications Commission (FCC), i gang med at undersøge området.

Ordnes på kommercielle vilkår

"I Danmark mener vi, at spørgsmålet om netneutralitet bedst ordnes på kommercielle vilkår," siger Ib Tolstrup, direktør i Telekommunikations Industrien i Danmark.

Han peger på, at det liberaliserede danske telemarked indtil nu har medført store prisfald på bredbånd.

Han vil ikke afvise, at internettelefoni (VOIP) og web-tv kan gøre problematikken mere relevant herhjemme.

I USA er det blandt andet kommet frem, at selskabet Comcast arbejder med teknologier til at administrere brugen af netværket for at forhindre, at fildeling og peer-to-peer ikke medfører forringet service til andre kunder på netværket.

Ifølge nyhedstjenesten Informationweek har Comcasts politik givet anledning til kritik af, at Comcast på den måde ikke behandler alle brugere lige.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S