Google Android til fare for it-sikkerheden


Publiceret d. 15. februar 2008 kl. 11.31 | Antal kommentarer (15)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Bonus-info
Google skærm tastatur monitor bredformat bærbar
Android er en mobiltelefoni platform baseret på Linux operativ systemet.

Platformen er udviklet af Google sammen med Open Handset Alliance, et konsortium af 34 hardware, software og teleselskaber.

Google Android blev offentliggjort 5. november 2007, og platformen vil blive frigivet som Apache fri software på open source licens.

Se video-klip med Android.

Se video-klip med Android.

Hvis åbent er godt, er lukket så bedre?

Selv om sikkerhedsystemerne i dag er gearet til at blokere computervirus angreb mod mobil telefoner, er mange i mobiltelefonindustrien bekymret for fremtiden.

Her peger man på fremkomsten af en åben software platform som Google Android.

"Hvis Android bliver en fuldt åben platform [...] og når sådanne platforme bliver mere almindelige, vil sikkerhedsrisici være større and ved lukkede okatforme som Symbian," siger Mikko Hypponen til nyhedsbureauet Reuters.

Han er chef for forskning ved sikkerhedsselskabet F-secure.

Hovedparten af de såkaldte smart phones på markedet er udstyret med Symbian styresystemet, som blandt andet Nokia står bag.

Apple et problem
Siden 2004 har computervira været i stand til at ødelægge mobiltelefoner eller puste telefonregningen størrelse voldsomt i vejret.

Ifølge en analyse fra it-sikkerhedsselskabet McAfee har en ud af syv mobiltelefonkunder allerede været udsat for den type vira - enten direkte eller også kender de en, som har fået sin mobiltelefon inficeret.

Ifølge Reuters er en række sikkerhedseksperter også bekymrede over Apples mobiltelefon-platform, som er planlagt til at blive åbnet for udenforstående udviklere.

På Mobile World Congress i Barcelona fremviste Google en prototype på Google Android for den undrende offentlighed.

Og systemet er allerede blevet positivt modtaget, hvor blandt andet den japanske gigant NTT DoCoMo agter at anvende platformen, skriver online nyhedstjenesten High Tech Lounge.

Se video-klip med Android.




Kommentarer - Debatoversigt


Linux er en kæmpe sikkerhedsrisiko!
1 indlæg

Og virkeligheden er vist omvendt...
5 indlæg

Hvem er nu mest sikker?
2 indlæg

Det drejer sig ikke om open vs. closed source
7 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Med Windows 8 bliver det slut med den uendelige løkke af genstart, som har plaget tidligere versioner af styresystemet.
24. maj 2012 kl. 15.30 | (4) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.