Foto: PFA.

Avis: Fejlslagent CSC-projekt årsag til PFA-fyring


Publiceret d. 21. februar 2008 kl. 10.59


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Et storstilet it-projekt til et trecifret millionbeløb er ifølge dagbladet Børsen en af hovedårsagerne til fyringen af PFA Pensions koncerndirektør, Niels Søbjerg Nielsen.

Ifølge avisens oplysninger skal forklaringen på bruddet netop findes i it-problemer, der relaterer sig til et stort it-projekt leveret af CSC.

CSC har nemlig stået i spidsen for udskiftningen af PFA's store pensionsssystem, der er centralnerven i hele virksomheden. Aftalen med CSC blev tegnet i 2003.

Sideløbende har PFA Pension været i gang med et stort projekt omkring service orienteret arkitektur (SOA). Her har det overordnede mål været at give kunderne bedre informationer om deres pensioner.

Advarselslamper blinkede
Ifølge dagbladet Børsens oplysninger blev CSC valgt, efter at advarselslamperne omkring CSC's system begyndte at blinke, fordi andre pensionsselskaber havde problemer med standardsystemet.

Det er endnu ikke lykkedes Computerworld at få en kommentar fra CSC, men kommunikationschef Mads Cordt har lovet at vende tilbage med et svar fra selskabet senere på dagen.

Læs mere om sagen på computerworld.dk senere.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Med Windows 8 bliver det slut med den uendelige løkke af genstart, som har plaget tidligere versioner af styresystemet.
24. maj 2012 kl. 15.30 | (4) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse resultatet af en spørgeundersøgelse af medlemmerne af CIO Forum...

I dette white paper kan du læse om, hvordan du får bedre resultater på bundlinjen, hvis du...

Produktledelse handler om alt fra kunder til konkurrenter og fra udvikling til salg. Så hvad er...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.