Microsoft-lanceringer overflødige for danske firmaer

De nye versioner af Microsofts server-produkter og Visual Studio - der netop er blevet lanceret - er vigtigere for Microsoft, end de er for brugerne, lyder det fra danske it-selskaber.

Artikel top billede

Microsoft lancerer netop nu (torsdag klokken 9.30, red.) 2008-versioner af sin Windows Server, Visual Studio og SQL Server i Danmark.

"Mange af vores kunder køber de nye produkter, fordi deres aftale med Microsoft berettiger dem til løbende opdateringer. Men der er ikke noget i de nye versioner, som kunderne behøver for at køre vores løsninger," siger Henrik Poulsen, direktør for udviklingshuset IM Soft.

Han vurderer, at det - udover de virksomheder, som er berettiget til opgraderinger - mest vil være teknisk interesserede feinschmeckere eller virksomheder med store, forkromede portalløsninger, der vil være de første kunder til de nye 2008-versioner af Microsoft-produkterne.

Der er med andre ord ikke nogen umiddelbar teknisk grund til at opgradere sin SQL eller Windows Server eller sin Visual Studio til 2008-udgaven.

"Men for forretningen Microsoft er det selvfølgelig rigtig godt med de her opgraderinger," siger Henrik Poulsen, der også mener, at jo flere opgraderinger jo sværere bliver det for konkurrenterne at mase sig ind over Microsofts markedsdominans.

Forhandler er enig

PC Ware, der er en af landets største softwareforhandlere, er langt hen ad vejen enig med direktør Henrik Poulsen.

"De færreste køber de nye opgraderede produkter, fordi de har brug for det. Men langt hovedparten har lavet en såkaldt Microsoft Software Assurance-aftale, der giver dem ret til løbende opgraderinger," fortæller Leif Carlsen, administrerende direktør, PC Ware.

Denne ret til løbende opgraderinger benytter 70 til 80 procent af alle PC Wares større erhvervskunder sig af, det vil sige virksomheder med mindst 200 pc'er. Af alle PC Wares kunder er de 80 procent i denne kategori.
Fortsættes...

Ikke en nødvendighed

"Hvis dit it-mål med virksomheden er, at det 'skal bare køre de næste fem år', så skal du ikke købe via en sådan Software Assurance-aftale, der giver dig de løbende opgraderinger," siger Leif Carlsen.

Interesse for virtualisering

Der har ifølge Leif Carlsen været en ret stor interesse for de tidlige beta-versioner af Windows Server 2008, og det er ifølge PC Ware-direktøren normalt et sikkert tegn på, at der også vil være en pæn interesse for at få fingre i den nye server, når den frigives i morgen.

Den nye version af Visual Studio er ifølge PC Ware en mindre, men alligevel en spændende opdatering, da den ifølge Leif Carlsen er "starten på de nye grafiske interfaces fra Microsoft, eksempelvis SilverLight og Blend-produkterne."

Også Windows Server derimod byder på en nyhed.
"Den nye Windows Server omfatter blandt andet en grad af virtualisering, og det bliver spændende at se, hvad der kommer til at ske på det område. Microsoft er her på vej ind i et marked, hvor VMware dominerer," siger Leif Carlsen.

Aftaler eller interesse

Virtualiserings-faciliteten i Windows Server 2008 har fået navnet HyperV, men den bliver ifølge PC Ware ikke tilgængelig før til august.

Dog vil de Server-kunder, der handler allerede her til foråret også have ret til HyperV, når den facilitet bliver frigivet.

Summa summarum så er det som regel ikke nødvendighed, men enten interesse eller opgraderingsaftaler, der får Microsoft-kunder til at erhverve de nye 2008-versioner af Windows Server, Visual Studio og SQL Server, som lanceres i morgen i blandt andet Los Angeles.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos