Google-scanner lurer på svagheder på dit website

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 4. marts 2008 kl. 07.31 | Antal kommentarer (2)
 
ANNONCE:
 
Med hjælp fra Google kan værktøjet Goolag Scanner let og hurtigt afsløre huller i sikkerheden på web-servere.

Ved at trække på den store mængde data, som Google ligger inde med, kan Goolag finde oplysninger, som fejlagtigt er blevet lagt online.

Værktøjet er udviklet af hackergruppen Cult of the Dead Cow. som kalder sig selv for "den mest attraktive hackergruppe," og som for 10 år siden fik skabt kaos på verdensplan med programmet Back Orifice.

Back Orifice gav enhver mulighed for at tage kontrollen over en anden computer på afstand og blev offentliggjort af Cult of the Dead Cow for at demonstrere manglen på sikkerhed i Windows 98.

Hjælp til selvhjælp
Ligesom med Back Orifice kan Goolag også bruges af folk på begge sider af loven, og programmet er da også ment som en hjælp til udviklere af hjemmesider, så de selv kan scanne efter mere eller mindre kendte svagheder.

"Vi har set nogle temmelig skræmmende huller i tilfældige tests med scanneren, i Nordamerika, Europa og Mellemøsten. Hvis jeg var en regering, en stor virksomhed, eller enhver med en større hjemmeside, ville jeg downloade det her bæst og rette det imod min hjemmeside. Sårbarhederne er så alvorlige," lyder det fra gruppen af hackere i en udtalelse på dens hjemmeside.

Programmet fungerer ved at lede efter en masse kendte fejl på samme tid.

Det kan eksempelvis være et superadmin login til et open source portalsystem eller en eksisterende fejl i software, som man ved er på den pågældende server.

Alle fejlene er beskrevet i programmet, så man selv kan vælge hvilke svagheder man vil teste for eller alternativt køre alle tests igennem.

Brugervenligt værktøj
Metoden er ikke ny, men tidligere har hackere manuelt skulle indtaste lange kommandoer i Google, hvor Goolag klarer det hele automatisk.

Normalt har Google været i stand til at opdage den slags automatiserede processer, men Goolag er konstrueret til at fungere på en måde, så Google tror der er tale om en rigtig person.

Goolag Scanner udgives som open source, og kan hentes fra hackergruppens hjemmeside.


Kommentarer - Debatoversigt


Hmmm...
1 indlæg

Google scannere ikke nyt
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Mens de fleste danskere har holdt fri i sommermånederne, har it-verdenen budt på både store og små nyheder. Hvor godt har du fulgt med? Test din aktuelle viden med Computerworlds nye it-quiz.
5. september 2008 kl. 15.00 | læs »

Linux er i dag en stærk og yderst funktionel konkurrent til de proprietære styresystemer. Her er en introduktion til otte af de største distributioner.
5. september 2008 kl. 15.58 | (13) | læs »

IBM's store nedbrud onsdag 9. april kunne mærkes i en lang række af Danmarks største selskaber. Computerworld bringer her det fulde overblik over IBM's længste nedbrud herhjemme til dato.
5. september 2008 kl. 10.29 | (3) | læs »

Danskere kan i praksis ikke få adgang til deres egne syge-journaler på sundhed.dk. Nu vil oppositionen bede ministeren løse problemet og indkalder til samråd.
5. september 2008 kl. 15.15 | læs »


Danskere kan i praksis ikke få adgang til deres egne syge-journaler på sundhed.dk. Nu vil oppositionen bede ministeren løse problemet og indkalder til samråd.
5. september 2008 kl. 15.15 | læs »



Computerviews: Så er det officielt. Apple har hidkaldt pressen på tirsdag. Hvad kan vi vente os? Hvad er hype? Hvad er realitet? Vanen tro har Apple selv nemlig intet fortalt.
5. september 2008 kl. 14.40 | læs »



En tidligere vinder af Nobels fredspris langer ud efter Telenor i en sag om et Telenor-ejet teleselskabs skatteunddragelse i Bangladesh. Telenor bør betale hele bøden på 280 millioner kroner, mener han.
5. september 2008 kl. 14.22 | læs »



Finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) forfremmer det offentliges it-strateg. Digitaliseringschefen leverer altid varen, lyder det fra ekspert.
5. september 2008 kl. 14.18 | læs »



De Konservative vil som noget helt nyt forsøge at hjælpe personer, som forsøger at opnå sex med børn via kontakt over nettet. Partiet er klar med et nyt chat-udspil.
5. september 2008 kl. 14.03 | læs »



Oracles magtfulde topchef, Larry Ellison, kritiseres for at have fjernet bevismateriale og fremlagt urigtige resultat-opgørelser.
5. september 2008 kl. 13.29 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig

Seneste debat
 
 
Whitepapers
The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified...

This paper will discuss how secure, reliable and manageable file transfer solutions can help your...

Tør du stole på dit IT-miljø. Det her er anden udgave af Symantecs bog om IT sikkerhed for...