Foto: Keld Navntoft/Scanpix

Regeringen vil pumpe milliarder i omsorgs-robotter

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 5. marts 2008 kl. 13.02
 
ANNONCE:
 
Robotter og teknologi skal gøre hverdagen lettere for både de ældre og personalet i ældreplejen.

Det skal milliarder af kroner fra regeringens kvalitetsreform nu sørge for.

Det er dagbladet Politiken som i dag skriver, at udmøntningen af tre milliarder kroner fra kvalitetsreformen til velfærdsteknologi er blevet forhandlet på plads i mellem regeringen og Dansk Folkeparti, som i disse dage forhandler de sidste dele af finansloven på plads.

De tre milliarder kroner skal bruges til at støtte personalet i nogle af de opgaver, som enten er fysisk hårde eller tager meget tid.

Odense Kommune er en af de kommuner, som er længst fremme med brug af teknologi i ældreplejen.

Hvad kan de bruges til?
Troels Vilms Pedersen, der er projektleder i kommunens Ældre- og Handicapforvaltning forklarer til Computerworld, at der er masser af perspektiver i at bruge velfærdsteknologi. Så længe man tænker sig om.

"Når det for eksempel gælder robotstøvsugerne, skal vi nøje overveje, hvad de kan bruges til, og hvad de ikke kan bruges til," siger Troels Vilms Pedersen.

Han forklarer, at Odense går varsomt frem for at sikre sig at teknologien er brugbar og gennemtestet.

"Vi har valgt at gøre det på plejecentre, så vi kan se hvordan det fungerer. Der har vi personale, der kan servicere dem og holde øje med dem," siger Troels Vilms Pedersen.

Umodne robotter
Troels Vilms Pedersen mener, at der i dag findes en række relativt simple teknologier, og han mener, at der stadig er et stort udviklingsarbejde for teknologivirksomhederne.

"Teknologierne er på meget forskellige modningsstadier. Vi kan jo først tage det i brug, når vi kan regne med det virker," siger Troels Vilms Pedersen.

Han mener, at nogle af de teknologier, der er brugbare er robotstøvsugere, gulvvaskerobotter og gps-systemer.

Troels Vilms Pedersen forklarer, at arbejdet i Odense tager udgangspunkt i en række samarbejder. Blandt andet EU-projektet PERSONA

Det er ikke kun Odense Kommune, som er optaget af perspektiverne i teknologistøttei omsorgen.

Kommuner fra hele landet, virksomheder og forskere er ved at organisere et netværk, som skal udveksle erfaringer og dele viden. Det nye netværk kaldes CareNet.

Samarbejdet rummer allerede Århus Kommune, Teknologisk Instituts Center for Robotteknologi, RoboCluster, Hjælpemiddelinstituttet og Dansk Rehab Gruppe


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (8) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...