ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
"Apple har aldrig udvist nogen meningsfuld interesse overfor erhvervslivet som kunder. Udmeldingen i dag syntes at være baseret på iPhone-erfaringerne, når det handler om almindelige forbrugere. Med SDK-udgivelsen virker det som om, at Apple mener, at alt er i den skønneste orden, og at der er styr på det hele. Jeg vil se det, før jeg tror det," siger George McQuillister fra Pacific Gas & Electric, der har 15 millioner gas og elektricitets-kunder i USA.
Ingen iPhones her
McQuillister forklarer, at han i sammenhæng med den første iPhone-udgivelse udsendte et memo til 20,000 PG&E-medarbejdere, der forklarede, hvorfor hans kollegaer ikke fik iPhones til internt brug.
"Det bekymrer mig, at vi ikke kan få de management-værktøjer og den sikkerhed, vi skal bruge. Denne gang vil jeg sige præcis det samme, og hvis der er nogen, der protesterer, får jeg bare nogle større vagter," siger McQuillister med et smil på læben.
Han indrømmer dog, at iPhonen er populær blandt PG&E's medarbejdere.
Udover tvivlen om, hvorvidt 2.0-udgivelsen overhovedet er klar til at blive brugt i erhvervslivet fra et teknologisk synspunkt, tvivler McQuillister også på, at Apple overhovedet er seriøs nok til at tilfredsstille store erhvervskunder.
"Hvis man virkelig vil fokusere på erhvervskunder, syntes jeg, at man til at begynde med burde samle en pakkeløsning med alle de funktioner og produkter, som en større virksomhed har brug for. Måske kommer der et stort udspil fra Apple snart, men som tingene ser ud nu, er der ikke meget udsigt til en egentlig målsætning på området," forklarer McQuillister.
Fortsættes ...



