It-firma er verdens mest beundrede

Verdens mest beundrede virksomhed, Apple bliver ledet af verdens mest magtfulde topchef, Steve Jobs. Fire it-virksomheder optræder på Fortunes Top 20-liste - se den her.

Artikel top billede

Apple er verdens mest beundrede virksomhed.

Det bliver slået fast i Fortunes Top 20-liste over verdens mest beundrede virksomheder.

Andenpladsen snupper General Electric, der fører foran Toyota Motor.

Den næste it-virksomhed dukker først op på en 10. plads i form af Microsoft. De to sidste it-virksomheder er IBM og Cisco Systems, der ligger på en 13. og 15. plads - Google er slet ikke til at få øje på.

Apple derimod ligger både som nummer et som verdens og USA’s mest beundrede arbejdsplads.

Begrundelsen lyder på, at den 32-årige virksomhed gang på gang har formået at innovere sig ud af stille perioder i en branche, der ændrer sig hvert nanosekund.

Rivalerne halter blot bagefter.

Topchef mest magtfuld

I efteråret 2007 blev Apples topchef, Steve Jobs, kåret som verdens mest magtfulde forretningsmand af samme anerkendte erhvervsmagasin.

I denne begrundelsen blev der lagt vægt på, at Jobs har haft stor betydning for adskillige branchers forretningsmodeller.

”I de første to årtier af hans fantastiske 30-årige karriere, har Apples grundlægger to gange ændret computerindustriens retning,” skrev Fortune.

Det skete, da selskabet i 1977 startede pc-perioden med Apple II, og i 1984 blev Macintoshen lanceret med det grafiske brugerinterface, som alle computere siden har efterlignet, lød det i bedømmelsen.

Desuden har Steve Jobs med Pixar sat gang i en helt ny forretningsmodel i Hollywood baseret på computeranimerede spillefilm.

Nytænkende rebel

I 1997 vendte Steve Jobs tilbage til Apple, hvor han har stået i spidsen for den branchedefinerende iPod, og det er lykkedes ham at overtale musikindustrien, tv-kanalerne og filmindustrien til at distribuere deres produkter gennem den populære iTunes Music Store.

Apples topchef er en nytænkende rebel, hvis radikale ideer får mere pondus end rå magt. For den traditionelle rå magt er ifølge Fortune afløst af en ny 'cool' magt, som handler om nye ideer med overbevisningskraft nok til at opruste den enkelte medarbejder.

Den slags ideer er iPod, iTunes, iPhone og Pixar eksempler på.

Ifølge Fortunes vil fremtidens formuer blive skabt af de mennesker, der mestrer den nye 'cool' magt.

I øvrigt rangerer Apple som nummer et i magasinet Business Weeks liste over verdens mest innovative virksomheder.

Se Fortunes lister her:
Verdens mest beundrede virksomheder
og
USA's mest beundrede virksomheder

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S