Kinesiske bloggere raser over Tibet


Publiceret d. 17. marts 2008 kl. 12.48


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Mens demonstrationer mod Kina og opfordringer til boykot af de olympiske lege i Beijing dominerer europæiske og amerikanske mediers historier om uroen i Tibet, er reaktionen ganske anderledes blandt de kinesiske bloggere.

"Vesterlændige tror, at de ved alt om Kina, og fortæller os, at alt muligt er dårligt, skrev en blogger og fremførte en række historiske argumenter, hvorfor Tibet var en del af Kina, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Mens de statskontrollerede kinesiske medier ifølge Reuters har været forholdsvist lavmælte i dækningen af urolighederne, har debatten raset på de private blogs.

Gal på Richard Gere
Særligt nyhederne om den amerikanske skuespiller Richard Geres opfordring til boykot af de olympiske lege og tibetaneres angreb på kinesere i Tibets hovedstad Lhasa, har fået raseriet frem i de kinesiske bloggere.

Kina har anslået 200 millioner brugere på nettet.

"De fleste udlændinge er hjernevaskede, når det gælder det emne (Tibet, red.)", lød det fra en anden blogger.

Ifølge de kinesiske myndigheder er 13 civile blevet dræbt af myndighederne, mens tibetanere i eksil siger, at kineserne har dræbt 80 demonstranter, skriver BBC online.
Video fra tv-stationen Aljazeera




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Teleselskaber lukker ned for sms-tjeneste fra fup-app, der hærger i ind- og udland.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.
25. maj 2012 kl. 10.30 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

De sociale medier har åbnet for forretningsmuligheder uden fortilfælde. Men prisen er alvorlige...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.