ANNONCE:
Programmet giver adgang til ekstra ressourcer på Apples-website og support på kodeniveau fra Apples teknikere.
Det sætter ligeledes værktøjer til test af kode til rådighed som eksempelvis en simulator, der gør det muligt for udviklere at se, hvordan deres applikation rent faktisk afvikles.
Distribution
Herudover vil programmet tilbyde muligheden for udviklere at distribuere deres applikationer gennem den kommende App Store, når den softwaredistributionskanal ser dagens lys til sommer.
Men i sidste uge begyndte softwareudviklere, der søgte om optagelse i udviklerprogrammet, at modtage en e-mail fra Apple, der informerer om, at deres medlemskab indtil videre er blevet afvist.
"På nuværende tidspunkt er iPhone Developer Programmet til rådighed for et begrænset antal udviklere, og vi planlægger at udvide i løbet af beta-perioden," står der i e-mailen.
"Vi vil kontakte dig igen angående din indmeldelsesstatus, når det bliver relevant."
Fortsætter arbejdet
Nogle udviklere, der er blevet kontaktet af Macworld, udtaler, at de har modtaget venteliste-meddelelsen, men at de fortsætter med at skrive applikationer til iPhone ved brug af det softwareudviklingsværktøj (SDK), som Apple udgav for to uger siden og som blev mødt med stor begejstring.
På under en uge er softwareudviklerværktøjet blevet downloadet mere end 100.000 gange, hvilket synes at antyde, at udviklere kæmper om chancen for at skrive iPhone-applikationer.
"Da jeg først modtog meddelelsen, så jeg det som et afslag, men i løbet af de sidste par dage, er jeg kommet til den konklusion, at det...fortsættes
Fortsættes ...



