Politikerne står fast: Ingen kompensation for logning

Selvom logningen koster danske virksomheder millioner af kroner, står partierne bag logningsbekendtgørelsen fast. Virksomhederne må selv betale regningen, lyder meldingen fra Christiansborg.

Artikel top billede

De danske hotel- og restaurationsejere skal ikke gøre sig forhåbning om at få refunderet de udgifter, som logningsbekendtgørelsen påtvinger dem.

Partierne bag logningsbekendtgørelsen afviser nemlig at kompensere for udgifterne.

Det er på trods af, at hotel- og restaurationsbranchen vurderer, at udgifterne løber op i et to-cifret, måske tre-cifret, millionbeløb.Og flere hotelkæder fortæller, at de endnu ikke kan leve op til loven på trods af massive investeringer.

Venstres retsordfører afviser, at skatteyderne skal dække de udgifter, der er forbundet med logningsbekendtgørelse.

”Det kan da godt virke urimeligt, at en hotelejer skal pålægges de her krav. Men til det har jeg blot at sige, at der er ikke nogen, der tvinger hotellerne til at udbyde internet. Det er en service, som de selv har valgt at tilbyde, og så må de også acceptere den byrde, der følger med. Og der er jo ikke noget odiøst i, at visse forretningsområder er underlagt særligt skrappe reguleringer,” siger Venstres retsordfører, Kim Andersen.

K: Villige til at kigge på det
Han bakkes op af regeringskollegerne fra de Konservative.

"Vi er helt på det rene med, at der er nogle virksomheder, som bliver pålagt ekstra omkostninger og en ekstra arbejdsbyrde. Jeg forstår godt, at de synes det er træls, men vi må ikke gå på kompromis med terrorbekæmpelsen," siger den konservative it-ordfører, Mike Legarth.

Fortsættes...

S: "Vi lever i en møg tid"

Mike Legarth (K) mener som udgangspunkt heller ikke, at staten skal kompensere for virksomhedernes omkostninger, men vil ikke fuldstændig afvise muligheden for kompensation.

"Hvis det mod forventning kan påvises, at udgifterne er helt urimeligt store, så er jeg da villig til at kigge på det en ekstra gang," siger Mike Legarth.

Oppositionens største parti, Socialdemokraterne, stemte også for logningsbekendtgørelsen. Og partiets it-ordfører er helt på linje med regeringen.

"Vi lever ganske enkelt i en møg tid. Det betyder, at vi nogle gange må gøre nogle ting, der ikke er særligt behagelige. Jeg forstår godt, at hotellerne gerne vil slippe for at punge ud, men det er altså ikke rimeligt, at skubbe regningen videre til skatteyderne," siger Socialdemokraternes it-ordfører Ole Hækkerup.

SF: Et mega problem
Anne Baastrup er retsordfører hos SF, der sammen med Enhedstelisten og Det Radikale Venstre er de eneste partier, der har stemt i mod logningsbekendtgørelsen.

De seneste meldinger fra hotel- og restaurationsbranchen bekræfter hende i, at logningsbekendtgørelsen aldrig burde være blevet indført.

”Alle med bare en smule forstand på, hvordan en computer virker, kunne forudse, at det ikke ville fungere,” siger Anne Baastrup, der mener at logningsbekendtgørelsen udgør et stort problem.

”Vi står med et mega problem, når der bliver tvunget en lov igennem, der indeholder krav, som er næsten umulige at leve op til, og som tilmed forhindrer hotellerne i at tilbyde deres kunder ordentlig service. Og det undrer mig, at en borgerlig regering ikke kan se det,” siger Anne Baastrup.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS