Frisk AIR til Linux


Publiceret d. 4. april 2008 kl. 10.03


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Adobe frigiver runtime- og udviklingsmiljø til Linux og bliver samtidigt medlem af Linux Foundation.

AIR er et runtime-miljø, der kan køre på tværs af platforme og anvendes til at bygge de såkaldt Rige Internet Applikationer (RIA) ved at bruge Flash, Flex, HTML og Ajax.

Tidligere på året blev AIR frigivet til Windows og Mac

Cross-platform udvikling
Med Linux-support for runtime-miljøet, kan RIA-udviklere nu også få deres applikationer til at køre på Linux-platformen, uden at der skal skrives ekstra kode.

Adobe beskriver Linux-versionen af AIR som 'alpha kvalitet', hvilket betyder, at der stadig kan være bugs og at der mangler nogle nøglefeatures i forhold til den endelige version.

Det er blandt andet udskrivning, IPv6 og DRM (digital rights management) som ikke findes i alpha-versionen.

Adobe har også en alpha-version af Adobe Flex Builder 3 til Linux klar. Det er et integreret udviklingsmiljø (IDE) hvor man kan udvikle Flex-baserede RIA-applikationer.

Linux-versionerne af AIR og Flex Builder 3 kan downloades fra Adobe Labs.

Den endelige version af Adobe AIR til Linux forventes frigivet senere i år.

Adobe med i Linux Foundation
Samtidigt med frigivelsen af programmerne bliver Adobe også medlem af Linux Foundation.

Adobe følger dermed firmaer som Hewlett-Packard, IBM, Google og Nokia, som alle er medlem af Linux Foundation.

Linux Foundation blev oprettet sidste år da Open Source Development Labs og Free Standards Group fusionerede.

Adobe frigiver ikke kildekoden bag programmerne AIR og Flex Builder som open source.



Alle artikler om:
Udvikling, Open source, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Teknologi kan give konkurrencemæssige fordele, men der er også faldgruber såsom leverandør...

Med dette white paper kan du danne dig et overblik over hvilke CMS-løsninger, der er tilgængelige...

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.