Århus klar til markedsføring af mobil signatur


Publiceret d. 3. april 2008 kl. 15.24


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Hvordan får man de 60 til 70-årige til at bruge digital signatur? Det har Århus Kommune måske fundet svaret på.

Kommunen er begyndt at udstede digitale signaturer i borgerservice. Fokus for kommunen har især været at få fat i nogle af de grupper, som endnu ikke har taget signaturen til sig. Og det ser ud til at være lykkedes.

I første kvartal af 2008 var 10 procent af de omkring 300 digitale signaturer, udstedt til borgere i Århus Kommune, mobile. Og det er især borgere mellem 60 og 70 år, som benytter tilbuddet.

"Vi kan se, at alle har computer derhjemme. Det er folk, der har en eller anden form for forudsætning," siger Rasmus Ry Nielsen, udviklingschef i borgservice i Århus Kommune.

Først til mølle
Århus vil markedsføre signaturen i den kommende tid.

I uge 16 går kommunen i gang med en reklamekampagne og i maj og juni vil kommunen lave en medbetjeningskampagne i borgerservicecenteret.

Rasmus Ry Nielsen forklarer, at studentermedhjælpere skal tilbyde borgere i borgerservicecenterets kø en signatur, som efterfølgende kan bruges til selvbetjening.

I september håber Rasmus Ry Nielsen, at der kan udstedes mobile signaturer, når Århus' mange uddannelsesinstitutioner får nye studerende.

Desuden er planen at bruge bibliotekerne, så Århus kan udstede mobile signaturer i 20 steder inden for 18 måneder.

I første omgang er 2.000 usb-sticks betalt af kommunen.

"Den kommer til at koste tyve kroner, og mange har været der. Der er en beredvillighed til at dække kostprisen," siger Rasmus Ry Nielsen, der tilføjer at andre kommuner overvejer sponsorering af usb-stick, men det var ikke aktuelt i Århus.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

Ved du, hvor mange printere din virksomhed har, hvad og hvor meget de printer eller hvad deres...

Vil du vide hvorfor mere end 40% af danske kommuner bruger SolarWinds til at overvåge,...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.