Vi skal til at bruge engangskoder i digital signatur


Publiceret d. 7. april 2008 kl. 13.58 | Antal kommentarer (40)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Næste generation af den digitale signatur kommer til at gælde i både bankerne og i det offentlige, hvis IT- og Telestyrelsens foreløbige udmeldinger holder, til aftalen er på plads i juni.

Og signaturens sikkerhed bliver desuden styrket med engangskoder.

Palle H. Sørensen fra IT- og Telestyrelsen forklarer, at udbuddet af næste version af signaturen skrider frem efter planen.

Det betyder, at ind til videre ser ud til, at den offentlige signatur kommer til at fungere på tværs af bankerne og det offentlige.

"Vi forhandler stadig, men det er en overvejelse, vi gør i forbindelse med udbuddet," siger Palle H. Sørensen.

Han er ikke meget for at komme med håndfaste udmeldinger, mens udbuddet stadig er i gang.

Engangskoder
Samtidig arbejder IT- og Telestyrelsen og PBS og TDCs konsortium, der som det eneste bød på opgaven, på at finde en løsning, som øger sikkerheden med brug af engangskoder.

Engangskoder kendes blandt andet fra Jyske Bank, og Danske Bank bruger også en engangskode-løsning til kunder, der ikke bruger Windows.

"Det er et spørgsmål om at udvikle sikkerheden i takt med, at hackernes teknik udvikles," siger Palle H. Sørensen.

Han forklarer, at der også i forbindelse med sikkerheden arbejdes på at skabe en fælles løsning på tværs af bankerne og det offentlige.

Han understreger, at det især er for at sikre signaturen fremadrettet, at de nye initiativer er på tegnebrættet.

"Vi har ikke set angreb på signaturen, men i teorien kan det lade sig gøre," siger Palle H. Sørensen.

IT- og Telestyrelsen har desuden set nærmere på en løsning som bruges i Luxembourg, hvor signaturen gemmes på en central server, som man får adgang til med engangskodeordet.

En sådan løsning vil gøre signaturen mere sikker, og samtidig gøre den langt mere mobil end den er i dag.




Kommentarer - Debatoversigt


Engangskoder
1 indlæg

Engangskoder
7 indlæg

Trist at se
3 indlæg

lytter de dog aldrig
12 indlæg

Sikke en smøre
2 indlæg

Forslag tak! Hr. Engberg
9 indlæg

ikke særligt sikkert
3 indlæg

Sikkerhed ifølge It- og Telestyrelsen
1 indlæg

Åben proces nødvendig
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified "yes"....

FastPass Password Manager tilbyder en integreret løsning, hvor brugerne kan administrere og...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.