Danskerne vrænger på næsen af internet på mobilen


Publiceret d. 9. april 2008 kl. 07.00 | Antal kommentarer (4)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Userneeds
Undersøgelsen er foretaget af Computerworld i samarbejde med analysehuset Userneeds og omfatter 1.089 danskere, der er repræsentative for hele befolkningen med hensyn til køn, alder og bopæl. De er alle medlem af Danmarkspanelet, som med 100.000 medlemmer er Danmarks største panel. Undersøgelsen er foretaget via internettet, og den er således repræsentativ for den del af befolkningen, som har netadgang. Undersøgelsen er gennemført i perioden 17. til 31.marts 2008.

 
 
73 procent af danskerne har aldrig prøvet at bruge mobiltelefonen til at komme på internettet med.

Det viser en undersøgelse, som Computerworld har foretaget i samarbejde med analyseinstituttet Userneeds.

Kun tre procent af de 1.089 adspurgte går ofte på nettet fra mobiltelefonen, ni procent gør det jævnligt, mens 15 procent sjældent tilgår nettet fra lommecomputeren.

Eksplosion på mobilt bredbånd
Den manglende tilslutning til at gå på nettet på mobiltelefonen overrasker ikke teleanalytiker Brian Troelsen fra analysehuset IDC.

Han peger på, at flere faktorer - som manglende interesse hos ældre generationer, høje priser, manglende markedsføring, små skærme samt bundne operatør-tilbud - er hovedårsagerne til, at mobilen samlet set ligger lavt, når man kigger på den som internet-adgang.

"Der er dog ingen tvivl om, at mobilt bredbånd på især den bærbare computer vil eksplodere inden for et par år. Det viser alle undersøgelser, når det gælder erhvervslivet, og den udvikling vil smitte af på privatmarkedet," fastslår han.

"Blandt andet er priserne på vej ned, og jeg vurderer, at priserne på megabyte vil dale lige så hurtigt, som priserne på taletid røg i bund," forklarer han til Computerworld.

Stigning i antallet af abonnenter
Landets største 3G-udbyder, 3, der sidste år servicerede omkring halvdelen af landets mobile bredbåndsbrugere, er overrasket over, at ikke mere end en fjerdel af danskere går på nettet via mobilen.

Men selskabet er dog fuld af fortrøstning over de kommende tider med mobilt bredbånd.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3





Alle artikler om:
Mobility, Bredbånd, 3G, Teknologi, Executive


Kommentarer - Debatoversigt


Dedikerede mobile sider (WAP-sites)
3 indlæg

På vej ned..
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.