Standarden for data-arkivering rykkes fremad


Publiceret d. 11. april 2008 kl. 10.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service:: XAM er en specifikation for hvordan organisationer lagrer metadata, som beskriver fikseret indhold såsom e-mails, medicinske optegnelser og finansiel data. Læs mere om XAM her.

Simpel adgang til arkiveret data
Specifikationen forventes at være ude om få måneder.

Den vil blive ledsaget af et 'kit' til softwareudviklere.

XAM vil tilbyde virksomheder og organisationer en søge-ramme for applikationer, der gør det muligt at finde og hente arkiveret data, uanset hvordan det blev skabt til at begynde med.

Wayne Adams fra SNIA's bestyrelse siger, at den foreslåede XAM-standard samt det tilhørende 'kit' til softwareudviklere er det første skridt i en anerkendelse af hans organisation, som blev grundlagt sidste år, og som fokuserer på at udvikle metoder til at samle 'huller' imellem virksomheder og organisationers lagrings-platforme.

Langsigtet arkivering bliver lettere
Sideløbende med XAM-initiativet har organisationen også nedsat en arbejdsgruppe, der skal definere et standard-format og 'best practice" for langsigtet data-arkivering.

XAM-specifikationen afventer i øjeblikket godkendelse fra SNIA's medlemmer, hvorefter en evaluering hos den 'Internationale Komite for Informationsteknologiske Standarder' er næste skridt.

"Som regel er det et problem, når virksomheder og organisationer lagrer data i mere end 10 år, da det format, som oplysningerne er lagret med, er forsvundet med tiden," forklarer Adams.

Vincent Franceschini, SNIA-bestyrelsesmedlem, forklarer, at virksomheder og organisationer til tider går så vidt, at de arkiverer server, applikationer og data sammen for...fortsættes

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Læs i denne Computerworld Guide om, hvordan du med insourcing som del af din sourcing-strategi...

Dette white paper fremlægger fire tiltag, din virksomhed kan gennemføre for effektivt at håndtere...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.