ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Det fremgår af det svar, han har givet på et spørgsmål fra Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt.
"Jeg har ikke grund til at betvivle, at Dansk Standard - som er en privat, selvejende virksomhed under Økonomi- og Erhvervsministerens ressort - har håndteret den omtalte opgave på bedste måde," lyder det fra Videnskabsministeren.
Derved maner han de mange diskussioner og rygter, der har floreret omkring den danske ja-anbefaling fra Dansk Standard, i jorden.
DF vil have mere
En af Morten Messerschmidts begrundelser for at stille spørgsmålet om, hvorvidt Dansk Standards ændrede holdning til OOXML var af politiske eller faglige årsager, udsprang netop af de mange spekulationer, der er at finde på blogs, websider og i debatindlæg.
Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med Sanders svar, som han betegner som tyndt.
"Det vil være naturligt, at ministeren graver et spadestik dybere. Han bør tage kritikken alvorligt og foretage en tilbundsgående undersøgelse af sagen," siger Morten Messerschmidt.
Fortsættes...
Fortsættes ...




