Forbrugerombudsmand Henrik Øes nye retningslinjer (billedet) vil gavne forbrugerne, vurderer Telekommunikationsindustrien.

Nye marketing-regler presser teleselskaberne


Publiceret d. 11. april 2008 kl. 12.24 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Forbrugerombudsmanden har forhandlet sig frem til nye retningslinjer for teleselskabernes markedsføring.

Det sker efter sager om konstante overtrædelser på tele-området er begyndt at fylde for meget på kontorerne hos Forbrugerstyrelsen.

Sagerne drejer sig om alt fra priser på mobiltelefoner til internethastigheder, der reelt ikke er så hurtige, som det bliver lovet i reklamerne.

"Slagtilbud på eksempelvis mobiltelefoner til en krone dækker som oftest over et mere kompliceret regnestykke, hvor de andre faste udgifter i bindingsperioden nemt kan være gemt væk. Det er ikke en reel måde at markedsføre sig på," fortæller Forbrugerombudsmand Henrik Øe på Forbrugerstyrelsens hjemmeside.

Han forventer derfor, at teleselskaberne retter ind og markedsfører sine produkter mere sagligt.

"Ellers har jeg med retningslinjerne et bedre grundlag for at kunne følge op på klagerne," forklarer Henrik Øe.

Retningslinjerne er en revision af de allerede eksisterende retningslinjer, der trådte i kraft 1. maj 2005.

Prisoplysninger skal være gennemsigtige
Forbrugerombudsmanden fremhæver selv, at de vigtigste retningslinjer drejer sig om reelle internethastigheder, vejledningspligt i forbindelse med valg af tele-abonnement samt, at telepriserne skal være tydeligere markeret i markedsføringsmaterialet.

"Det er blevet præciseret, at hvis der annonceres med priser, må der gives tydelige oplysninger om alle faste og variable priser og prisvilkår, der er væsentlige for forbrugerens vurdering af tilbuddet," lyder det blandt andet i de nye retningslinjer.

Forbrugerombudsmanden forventer derfor, at både organisationer og virksomheder vil have et skærpet fokus på disse områder fremover.

Fortsættes...

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Køb katten i sækken?
3 indlæg

Hele telebranchen/internet branchen sælger produkter hvor kunder reelt ikke aner hvad de købt før de kommer hjem, med produktet. Man ved ikke hvordan det performer/dækning man ved absolut ingen ting. Alt holde skjult for kunderne.

Der burde være en fuldstændig varedeklaration ligesom med andre produkter man køber.

Samtidig burde man vide, hvordan de prioritere deres trafik på nettet (Filtering og trafific Shaping) Man får intet at vide!! De fortæller altid at de laver ingen begrænsninger - men det tror jeg ikke på. Jeg har målt forskellene, når jeg er på den ene og den anden side af Øresund. Så de lyver!

Jeg syntes det er godt der bliver gjort noget ved det. Jeg syntes bare ikke at det er nok.

Ja, for Hr og Fru Hansen har absolut brug for at vide alt om Traffic Shaping mv.... (Skal nok blive en stor succes...)

Erik Trolle skrev:
Hele telebranchen/internet branchen sælger produkter hvor kunder reelt ikke aner hvad de købt før de kommer hjem, med produktet. Man ved ikke hvordan det performer/dækning man ved absolut ingen ting. Alt holde skjult for kunderne.

Der burde være en fuldstændig varedeklaration ligesom med andre produkter man køber.

Samtidig burde man vide, hvordan de prioritere deres trafik på nettet (Filtering og trafific Shaping) Man får intet at vide!! De fortæller altid at de laver ingen begrænsninger - men det tror jeg ikke på. Jeg har målt forskellene, når jeg er på den ene og den anden side af Øresund. Så de lyver!

Jeg syntes det er godt der bliver gjort noget ved det. Jeg syntes bare ikke at det er nok.




Ivan Kastrup skrev:
Ja, for Hr og Fru Hansen har absolut brug for at vide alt om Traffic Shaping mv.... (Skal nok blive en stor succes...)


Men modsat dig kunne jeg godt tænke mig at vide hvad det er jeg køber, men jeg aner det ikke. Og jeg har ikke blind tillid til mine leverandører, og slet ikke til den branche.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.