Syv tele-kæmper opruster sammen i 4G-batalje


Publiceret d. 15. april 2008 kl. 15.29


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Syv af tele-branchens absolutte sværvægtere er enige om sammen at arbejde frem mod en fælles licensieringsmetode af LTE-teknologien.

Det sker midt i den tilstundende hårde dyst mellem støtterne af de to rivaliserende teknologier til 4G-telefoni, WiMax og LTE, der står for Long Term Evolution.

De syv sværvægtere er Alcatel-Lucent, NEC, Nextwave Wireless, Ericsson, Nokia, Nokia Siemens og Sony Ericsson.

De har alle forpligtet sig gensidigt overfor hinanden til at holde sig inden for bestemte prisrammer, når det handler om prisen for licenser på intellektuelle rettigheder, der har forbindelse til LTE.

"Vi ønsker at øge tilliden til udrulningen af LTE," lyder det fra Gustav Brismark, Ericsson.

Ifølge parterne er medlemskab af den pågældende gruppe åben for alle.

Mest påfaldende ved sit fravær er, ifølge Computerworld News Service, i øjeblikket Qualcomm.

Det skyldes ikke mindst, at selskabet ifølge Richard Tinkler, europæisk marketing-direktør, støtter en ren konkurrence-baseret indgang til området.

"Vi er allerede medlem af ETSI og NGMN, og vi støtter en markeds-baseret tilgang til innovation," siger han til Computerworld News Service.

Gartner-analytiker Carolina Milanesi mener imidlertid, at selskabet holder sig væk, fordi det er i gang med at forberede et fremstød for UMB - Ultra Mobile Broadband - der er et alternativ til LTE.

I Danmark ånder alt fred og ro
Herhjemme har der ikke været samme ballade om 4G-standarderne som i udlandet.

Computerworld har tidligere kunnet dokumentere, at en stribe af de største teleselskaber herhjemme satser på samme teknologi, nemlig LTE.

Også AT&T, Verizon og China Mobile tror på LTE, mens andre af de internationale selskaber i den absolutte sværvægt tror på WiMax, som den tungeste teknologi fremover. De tæller Intel, Motorola og Samsung.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

Få ren mobiltelefoni og giv stadig kunderne den velkendte service af en PC betjent...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.