Logica Danmark går fri af fyringer - skal sælge mere

Herhjemme har Logica ingen plan om at fyre, men selskabet vil ikke desto mindre reducere omkostninger til administration og i stedet brænde krudtet af på mere aggressiv marketing og salg.

Artikel top billede

I Danmark meldte Logica ud tilbage i februar, at virksomheden er rustet til den nedgang i markedet, der lurer i horisonten.

"Vi skal spare 10-15 procent i omkostninger til administration, og de penge skal i stedet kanaliseres over i marketing og salg, så vi kan være mere aggressive der og forhåbentlig øge væksten," siger Jesper Scharff, administrerende direktør, Logica Danmark.

Ingen danske fyringer

Scharff forventer ikke, at den danske organisation bliver ramt overhovedet af den fyringsrunde i størrelsesordenen 1.300 af koncernens 39.000 ansatte, som Logicas nye topchef Andy Green annoncerede i går.

"Men jeg kan selvfølgelig ikke love noget," siger Jesper Scharff og holder dermed en kattelem åben for en fyring eller to.

Til gengæld vil Jesper Scharff godt love, at Logica Danmark vil øge satsningen på offshoring, hvilket vil sige at få udført opgaver ofte af programmeringsmæssig karakter i lavtlønslande som Indien og Filippinerne.

"Det vil være naivt at tro, at vi kan klare os uden såkaldt blended delivery, hvor opgaverne løses af kompetencer fra forskellige lande som for eksempel Danmark, Tyskland og Indien," siger Logicas danske direktør.

Sourcing og oursourcing

Forretningsmæssigt vil Logica skrue op for sourcing og outsourcing inden for især drift og application management.

Forskellen på og sammenhængen mellem outsourcing og sourcing hænger således sammen: En virksomhed outsourcer sin udvikling, og den leverandør, der overtager disse udviklingsprojekter, kan efterfølgende gennemføre dem ved hjælp af sourcing.

"Med global sourcing bruger man...fortsættes

.... hele verden som fødekæde, når det gælder om at finde ressourcer til at løse et projekt. Kræver projektet eksempelvis 100 mand, så kommer de 20 måske fra Danmark, 20 fra Ukraine, 30 fra Indien, mens de sidste 30 hentes et helt fjerde sted," har Jesper Scharff tidligere forklaret Computerworld.

Veluddannet og disciplineret

Godt nok er arbejdskraft fra Vietnam, Filippinerne og Kina knap så nem at gå til sprogmæssigt, men den er som hovedregel altid meget veluddannet og disciplineret.

At lige præcis sourcing står højt på agendaen hos Logica Danmark er naturligvis ikke tilfældigt. Dels er Logica den 7. største servicevirksomhed i Europa og den 19. største i verden, dels vokser outsourcingmarkedet med raketfart i Europa.

I første halvdel af 2007 steg værdien af outsourcing-aftaler i Europa med 78 procent i forhold til samme periode året før.

I årets første seks måneder blev der ifølge en undersøgelse fra analysehuset TPI indgået outsourcing-kontrakter i Europa for 10 milliarder kroner.

Klar til afmatning

Samtidig med satsningen på sourcing og outsourcing skal der også spares, og det føler Logica Danmark sig fint rustet til.

Med fremgang i såvel omsætning som resultat føler Logica sig klar til en eventuel afmatning af markedet.

Den samlede omsætning var på 826,3 (808,1 i 2006) millioner kroner svarende til en vækst på fire procent, mens resultatet før skat voksede med 37 procent fra 47,7 millioner i 2006 til 65,4 millioner kroner i 2007.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job