Sun java-pusher OpenOffice til alverdens skriveborde

Sun Microsystems er i færd med at placere et link til OpenOffice på alverdens computer-skriveborde via en Java-opdatering.

Artikel top billede

Sun Microsystems intensiverer nu kampen om udbredelsen af det gratis kontorprogram OpenOffice.

Med en ny opdatering af det populære Java installerer Sun nemlig et genvejssikon på skrivebordet på alverdens computere, der har Java installeret.

På den måde har det open source-baserede kontorprogram fået en særdeles kraftig distributionskanal af den gratis softwarepakke.

Det fortæller Leif Lodahl, der er talsmand for OpenOffice-fællesskabet i Danmark.

"Det er jo dejligt. Enhver ny markedsføringskanal er til vores nytte, og på den måde får vi jo produktet ud til en hulens masse mennesker," siger Leif Lodahl.

Sun står fort markedsføring

Ifølge talsmanden er det traditionelt Sun, der står for markedsføringen af det gratis kontorprogram, fordi firmaet er en meget stor og betydelig bidragsyder til projektet.

"Vi har jo ikke et kæmpestort markedsførings-budget til OpenOffice. Derfor kan vi ikke sælge annoncer i traditionelle medier. Så vi er jo nødt til at bruge de kanaler, vi har. I og med at Sun distribuerer Java, så er det jo en kæmpe kanal," siger Leif Lodahl.

Han peger på at netop udnyttelsen af alternative distributionskanaler accelererer kraftigt. Også hos konkurrenten, fortæller han.

"Hvid du køber en computer til 4.000 kroner, så er der jo...fortsættes

.... præinstalleret alle mulige programmer," siger han.

Ifølge Leif Lodahl er den nye Java-opdatering med genvej til OpenOffice skubbet ud fredag. Og han er overbevist om, at han kan måle det på downloadstatistikken allerede lørdag.

Mens Java-opdateringerne i månedsvis har vist reklamer for OpenOffice, er installationen af et ikon med genvej til download af det gratis kontorprogram et helt frisk tiltag.

Og det er ikke kun i Danmark, men verden rundt at computerbrugerne nu må tage stilling til et nyt ikon på skrivebordet.

Selv om brugerne ikke har bedt om at få installeret genvejen til OpenOffice, mener Leif Lodahl at det uindbudte ikon er nødvendigt. .

Offensiv strategi nødvendig

"Jeg synes selv, at det er gå lidt for langt. Men på den anden side er vi nødt til at være aggressive, for ellers når vi ingen vegne. Hver gang der bliver solgt en computer, er der præ-installeret Microsoft Office med 30 dages prøvetid," siger han.

Set i dette lys mener han, at det er okay at lægge et ikon på folks skriveborde.

"For vi installerer jo ikke softwaren. Vi laver bare et link. Jeg kan godt leve med et genvejsikon. Det kan jo slettes igen, " siger Leif Lodahl.

Historisk var det Sun, der startede OpenOffice ved at frigive grundkoden til det tyske kontorprogram Staroffice, som blev opkøbt af Sun.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job