AMD's overlevelse er truet

Ifølge IDC er Advanced Micro Devices' bekymringer om fremtiden helt berettigede. AMD er nødt til at fordoble sin andel af markedet for mikroprocessorer for at overleve.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Advanced Micro Devices er nødt til mere end fordoble sin andel af markedet for mikroprocessorer for at overleve, ifølge et sagsresumé fra virksomhedens advokater i forbindelse med dens monopolsag imod Intel.

Ved afslutningen af 2007 havde AMD 13 procent af processormarkedet, hvilket er "mindre end halvdelen af, hvad der kræves på lang sigt for at drive en levedygtig virksomhed," som der står i sagsresumeet, der forklarer, at Intels påståede forsøg på at lukke virksomheden ude af processormarkedet i store træk er lykkedes.

"Målt i forhold til omsætningsandel, har AMD næsten ikke gjort fremskridt i at få en større del af kagen," står der.

Skadeserstatning

Argumentet, at Intels påståede konkurrenceforvridende adfærd har skadet AMD i en sådan grad, at dens fremtid er på spil, er afgørende for virksomhedens krav på oprejsning, her i blandt skadeserstatning.

Men sagen kan yderligere skræmme erhvervskunder, som allerede er varsomme over virksomhedens økonomiske vanskeligheder.

Virksomheder tager som regel it-købsbeslutninger ud fra et langsigtet perspektiv og planlægger at bruge og købe lignende systemer mange år frem i tiden.

Nye bekymringer om AMD's levedygtighed på lang sigt sammen med eksisterende bekymringer om virksomhedens økonomiske helbred – der er svækket af den forsinkede udgivelse af dens quadcore Opteron-processor samt stigende langsigtede gæld – kunne foranledige CIO'er til at overveje computere, der er baseret på Intels chip i stedet.

"Dette vil skubbe virksomheden i den forkerte retning," udtaler Rajnish Arora, leder af forskning i enterprise servere og arbejdsstationer hos IDC Asia-Pacific.

Intel beskyldt for urent trav

AMD's sagsresumé var voldsomt censureret af domstolen, og detaljer om Intels påståede konkurrenceforvridende adfærd og dens forhold til større computerproducenter var i store træk streget over.

Men den generelle tone i AMD's argument stod stadig klart: Intel påstås at have betalt computerproducenter for udelukkende eller næsten udelukkende at satse på virksomhedens chip.

Effekten af disse og andre påståede taktikker anvendt af Intel vejede tungere end den fortjeneste, som AMD fik ud af sin succesfulde linje af Opteron-serverchip, som udkom i 2003.

"At AMD vandt lidt andele og omsætning er ligegyldigt. Virksomheden vandt en tilstrækkelig mindre andel og en tilstrækkelig mindre omsætning til, at den led af en betydelig formindskelse af sit roadmap for innovation," lyder det i sagsresumeet.

AMD's bekymringer om fremtiden er berettigede, ifølge IDC's Rajnish Arora, der understreger den kapitalintensive karakter og de korte produktcyklusser ved processorbranchen. "De kommer til at stå i nogle vanskeligheder. De bliver nødt til at opskalere deres engagement i branchen," udtaler han.

Hovedsagen for AMD bliver at generere en stærk efterspørgsel hos slutbrugere for virksomhedens processorer, hvilket ville få flere computerproducenter til at sælge systemer baseret på AMD's chip.

"Det er alt sammen drevet af kundeefterspørgsel," udtaler Rajnish Arora.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S