Hjælp hjælp hjælp lyder det hver dag til it-afdelingen

Langt de fleste it-afdelinger er kørt fast i dagligdagens rutiner og evindelige brandslukning. Men hvorfor bruger man dem ikke til strategisk innovation?

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er stadig nødvendigt for it-ledere at bevise deres værd, og it-afdelingen ses som blot en hjælpemotor frem for en kilde til egentlig strategisk innovation, ifølge en undersøgelse af Touchpaper.

En tredjedel af de 226 adspurgte briter (32 procent) kontakter deres it-afdeling hver dag med support-anmodninger, og andre 28 procent gør det på ugentlig basis.

Størstedelen af de adspurgte, 49 procent, indikerede, at deres it-anmodninger bliver løst inden for få timer, men en betydelig andel, 35 procent, svarede, at deres it-anmodninger tager over 24 timer eller slet ikke bliver løst.

Ifølge Touchpaper viser undersøgelsen, at it-afdelingen stadig ses som en problemknuser nærmere end en strategisk forretningsenhed.

Innovation på et sidespor

Touchpaper, som er leverandør af it business management, tilføjer, at innovation ofte køres ud på et sidespor på grund af tidskrævende administration af ensformige, gentagne opgaver.

It-afdelingen er ofte hensat til at tage sig af standardanmodninger i stedet for at tage initiativ til nye projekter, såsom at introducere nye tjenester.

Enten tilbyder de fleste it-afdelinger kun basale niveauer af support uden egentlig at gribe deres potentiale som forandringsskaber, eller også lykkes det ikke it-medarbejdere at kommunikere deres værdi og mål til resten af organisationen, ifølge Graham Ridgway, CEO for Touchpaper.

"På trods af at it-support står højt på listen over slutbrugeres prioriteter, er it-afdelingens egentlige potentiale endnu ikke blevet fuldt udnyttet," siger han.

Kørt fast i hverdagen

"Mængden af daglige supportanmodninger fra slutbrugere tyder på, at de fleste it-afdelinger kun foretager 'brandslukning' - de er kørt fast i dagligdags-aktiviteter, fordi de ikke har de rigtige systemer på plads til at håndtere gentagne rutineopgaver effektivt."

Han tilføjer, at undersøgelsen antyder, at it-afdelingen tager for lang tid om en type aktiviteter, som kunne håndteres med større effektivitet gennem en iværksættelse af mere automatiserede processer eller et selvhjælpssystem.

"Der spildes for meget tid på at 'genopfinde den dybe tallerken,' fordi løsninger til almene problemer ikke i tilstrækkelig grad bliver registreret og delt mellem supportmedarbejdere," udtaler Ridgway.

"It-afdelinger er nødt til at bevise deres værd, da denne undersøgelse viser, at brugeres opfattelse af it-afdelingen undervurderer den rolle, den spiller i en virksomhed."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job