Sådan sikrer du dig en detaljeret tele-regning

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 19. maj 2008 kl. 15.32 | Antal kommentarer (1)
 
ANNONCE:
 
Det er ikke altid lige let at få TDC til at udlevere oplysninger om dit teleforbrug

Derfor kan det være nødvendigt, at du i din teleaftale specificerer, hvilke oplysninger du ønsker at få udleveret.

Det har Jens Vejgaard, indkøbschef i Rudersdal Kommune, erfaret.

"Tidligere har der aldrig været problemer med at få udleveret data om vores teleforbrug fra TDC, men en dag fik vi pludseligt at vide, at de ikke længere vil udlevere oplysningerne," fortæller Jens Vejgaard.

Det fik Rudersdal Kommune til at kontakte et telekonsulentfirma. Efter at konsulentfirmaet havde været i dialog med TDC kunne Rudersdal Kommune igen få adgang til oplysningerne om deres telefonforbrug.

Nu har Rudersdal indgået en aftale med TDC, hvor af det sort på hvidt fremgår, at teleselskabet skal udlevere informationerne.

Desuden er Rudersdal Kommune med på Statens og Kommunernes Indkøbsservices rammeaftale på teleområdet, hvor kravene til hvilke data, der skal udleveres er blevet skærpet.

Vigtig information
Jens Vejgaard fortæller, at det betyder meget for kommunen, at den har adgang til de detaljerede teledata.

"Det er ikke nok, at vi kan se, hvor meget vi har omsat for i hvert kvartal. Det er vigtigt, at vi har overblik over alle vores opkald. Vi kan bruge oplysningerne til at analysere vores telefonmønstre, så vi kan sikre os, at vi har den optimale aftale," siger Jens Vejgaard.

Lovgivningen på området siger, at erhvervskunder - med mindre de indgår aftale om andet - har krav på, at få udleveret en regning, der indeholder oplysninger om det kaldte nummer, dato, klokkeslæt, varighed, pris eller tilsvarende.

Men for at undgå uenighed om fortolkning af loven anbefaler Torben Rune, teleanalytiker hos Netplan, også, at erhvervskunder får indføjet i deres aftaler, hvilke oplysninger de ønsker at få udleveret af teleselskabet.

Lovgivningen giver mulighed for, at erhvervsdrivende kan fraskrive sig retten til en detaljeret regning, men det har Torben Rune ingen eksempler på.

"Jeg tror aldrig, at jeg har hørt om, at nogen har gjort det. Jeg vil også på det kraftigste fraråde, at man gør det, hvis teleselskabet foreslår det. Det betyder, at du fraskriver dig muligheden for at sammenligne dit forbrug med priserne hos andre teleselskaber, og det vil også gøre det meget svært at opdage fejlfaktureringer," siger Torben Rune.


Kommentarer - Debatoversigt


Det er vel ikke hele det kaldte nummer de får?
1 indlæg

Eller er det bare mig der er bagud med lovgivningen. "I tidernes morgen" (og jeg er nu kun 44) kunne firmaerne kun få de først 4 eller var det 6 cifre i de numre, som der blev ringet til - for at beskytte medarbejderne.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Googles mobile styresystem har oplevet en enorm popularitet på adskillige telefoner, men det er ikke kun på mobilen, at vi frem over vil møde Android. Se her hvor styresystemet også sniger sig ind.
12. marts 2010 kl. 15.58 | læs »

Der er forholdsvis få ledige stillinger i den danske computerspilbranche. Det har fået nogle til at søge til udlandet. Computerworld har talt med en af dem.
12. marts 2010 kl. 15.02 | læs »

Den danske batterivirksomhed Danionics får svært ved at overleve længere end året ud.
12. marts 2010 kl. 13.42 | læs »

På Christiansborg har det skortet på åbenheden om Danmarks deltagelse i omstridte anti-piratforhandlinger. Nu skal kortene på bordet i et samråd - der foregår bag lukkede døre.
12. marts 2010 kl. 12.20 | læs »


Microsoft har for vane at vente længe med at sende den første servicepack på gaden. Et kvalificeret gæt er, at SP1 til Windows 7 kommer sidst på året.
12. marts 2010 kl. 15.41 | læs »



Sony er i gang med at udvikle et 3D-kamera, der vil give forbrugerne mulighed for at skabe deres eget 3D-indhold.
12. marts 2010 kl. 14.21 | læs »



Mobiltelefoniens grand old man, Martin Cooper, afslører i et interview, at han har skottet sin iPhone til fordel for en Motorola Droid med Android-styresystemet. Se hele interviewet her.
12. marts 2010 kl. 13.01 | læs »



Nye fjernsyn lader dig se 3D-indhold uden briller. Microsoft-direktør Steve Ballmer giver sit bud på cloud computing. Amerikanerne går amok med lufthavns-scannere. Apples iPad på vej. MIT udvider.
12. marts 2010 kl. 11.39 | læs »



ComputerViews: Stein Bagger overrumplede anklageren, da han i går på dramatisk vis ændrede vidneforklaring i retten.
(1) | 12. marts 2010 kl. 10.58 | læs »



Stor efterspørgsel på den digitale signatur sender DanID's maskiner til tælling. Tusindvis af brugere skal genbestille deres adgangskode.
(3) | 12. marts 2010 kl. 10.50 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Ved du, hvor mange printere din virksomhed har, hvad og hvor meget de printer eller hvad deres...

Vil du vide hvorfor mere end 40% af danske kommuner bruger SolarWinds til at overvåge,...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...