ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Han er enterprise architect i Microsoft Design Center og står i spidsen for det team, der har skabt det meget omtalte Microsoft Surface, et digitalt sofabord.
Surface genkender automatisk forskellige objekter, man ligger på det, så man for eksempel kan overføre billeder direkte fra kameraet.
Den trykfølsomme skærm på 30 tommer understøtter multi-touch, så man efterfølgende kan bladre i billederne og trække i dem, og så flere personer kan arbejde på forskellige ting samtidig.
"Vi designer en helt ny kategori af computere. Det er ikke en pc i et bord, det er noget fuldstændig andet," lyder det fra den 37-årige Augusdt de los Reyes.
Naturligt brugerinterface
Ifølge August de los Reyes har designerne med Surface foretaget et afgørende skift fra "graphical user interfaces" til "natural user interface." Grundlæggende handler det om at skabe mere intuitive designs, hvor brugerne bare ved, hvad de skal gøre og hvordan - selvom det er første gang, de ser produktet.
"Med Surface bruger vi en masse objekt-metaforer, hvor tingen repræsenterer sig selv. Et af vores mantraer er, at indholdet er interfacet," siger han.
Hvis du for eksempel vil have en sang ind på din mobiltelefon, lægger du telefonen på bordet og trækker sangen over med hænderne.
"Hvis man er nødt til at hive en mus og et keyboard frem, er det ikke et naturligt bruger interface, og det er det, vi vil skabe. Det naturlige interface fungerer så godt, fordi vi allerede kender det på forhånd. Det får brugerne til at føle sig som eksperter med det samme," forklarer August de los Reyes.
Fortsættes ...



