Her er Google Android: Se close-up billederne


Publiceret d. 29. maj 2008 kl. 10.41


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Google viste onsdag mobil-platformen Android frem til Google I/O konferencen i San Francisco.

Mobiltelefonen med Android som OS fik straks mange til at tale om en iPhone-klon. Der er da også indtil flere ligheder imellem de på platforme. Android understøtter også touch-teknologi, og selve det grafiske interface ligner også en del.

Målet med Android er at give Google fornyet kraft og saft på den mobile platform.

"Vi tror, at browseren på mobiltelefonen over tid vil være indgangen til mange, mange applikationer," sagde Vic Gundotra, Google engineering vice president ifølge Computerworld News Service.

Han ser ikke nogen direkte kamp mellem Android og iPhone-platformen.

"Jeg mener, at iPhone er en verdensklasse-enhed med en fantastisk web-browser, der på mange måder leverer et af Googles nøgle-mål: At bringe webben til mobile enheder," sagde Vic Gundotra.

Herunder kan du se nye videoer med Android, og på androidcommunity.com kan du se en hel serie af billeder og videoer med den nye mobil-plaform.

Se videoer med Android




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Nyudnævnt KMD-direktør skal lukke digitale huller og gafle gevinster i en ny KMD-storsatsning på skole-området. Læs her, hvad it-gigantens planer er med vores skolebørn.
25. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (3) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

I hundredvis af it-ansatte får i denne tid en fyringsseddel. Her er opskriften på at finde et andet job.
25. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Hos CIT er vi specialister i IT dokumentation. Specialister i hvordan IT dokumentation...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.