Michael Moesgaard, CIO, DONG Energy, er klar til at skifte fokus. It-delen er ved at være på plads, så nu står den på internationalisering. Foto: Mikael Rieck

Han har gjort DONG klar til den store verden


Publiceret d. 2. juni 2008 kl. 15.04


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Årets CIO 2008 - stor
Læs om kåringen af årets CIO 2008 her.


Hver dag i denne uge præsenterer vi en af de i alt fem kandidater. Læs mere her:

Klaus Skjødt, Jyske Bank
Niels Molzen, Danisco
Jens Riisgaard, Post Danmark
Lars Vinther, Kriminalforsorgen

Den it-mæssige fusion af energiselskaberne DONG, Elsam, E2, Københavns Energis el-aktiviteter, Frederiksberg Forsyning og NESA har fyldt meget i Michael Moesgaards hverdag.

Derfor har medarbejdersiden trukket en del af it-lederens tid.

Men fra næste år skifter han fokus fra at bruge tid på fundamentarbejdet til den forretningsorienterede del - helt konkret står den på internationalisering.

For nu er systemerne forberedt på videreudvikling af forretningen og strategiske satsninger som opkøb eller partnerskaber.

Den gennemgribende proces tog sin start i 2005 og nu er 80 procent af fundamentet færdigt.

Blandt andet har medarbejderne fået en fælles mail, medarbejderportal og regnskabskonsolidering.

Den 43-årige civilingeniør, der er uddannet på DTU, ville ikke kunne gennemføre den gennemgribende ændring uden ledelsens opbakning. For koncernledelsen havde en vilje til at gøre det på den rigtige måde og ikke flette gamle systemer i et kludetæppe.

Den gennemgribende ændring, der også har været den billigste investering, har givet mulighed for virksomheden at være på forkant.

For det store arbejde med at skabe den nye governance-struktur har givet mulighed for at opdage behov, som forretningen ikke altid får øje på.

Desuden har systemenerne skabt grobund for en ensartet virksomhed, der i bund og grund rummer seks forskellige kulturer i form af fusionen.

Aller sværest var udfordringen for halvandet år siden, og det var også her Michael Moesgaard trak på sin baggrund som konsulent og gik analytisk til sagen.

Før han blev it-chef i DONG i 2004, arbejdede Michael Moesgaard i mange år som konsulent hos blandt andre Andersen Consulting og senere Accenture.



Alle artikler om:
CIO, Ledelse, Organisation, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Nyudnævnt KMD-direktør skal lukke digitale huller og gafle gevinster i en ny KMD-storsatsning på skole-området. Læs her, hvad it-gigantens planer er med vores skolebørn.
25. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (3) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

I hundredvis af it-ansatte får i denne tid en fyringsseddel. Her er opskriften på at finde et andet job.
25. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvordan it-afdelingens og it-chefens rolle er nødt til at...

I dette white paper kan du læse om syv use cases for konfigurationsstyring (configuration...

I dette white paper kan du læse om, hvordan standard-baseret føderation af CMDB (CMDBf) reducerer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.