Ubuntu og Intel indgår samarbejde


Publiceret d. 5. juni 2008 kl. 12.42 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Canonical, der er firmaet bag open source-styresystemet Ubuntu, maser sig igen frem i rampelyset.

Denne gang er det med en meddelelse om, at firmaet har indgået et samarbejde med Intel og, at det skal føre til en helt ny version af Ubuntu.

Det var på den store Computex-messe i Taiwan, firmaet løftede sløret for den nye distribution, der kommer til at bære navnet Ubuntu Netbook Remix.

Med distributionen vil Ubuntu-folkene således kile sig ind mellem hardware-producenterne og brugerne af de såkaldte netbooks.

Netbooks er en betegnelse for helt små bærbare computere som eksempelvis Asus' Eee PC.

Intel er med
Canonical arbejder allerede sammen med flere forskellige producenter, hvor en af de vigtigste er Intel, som vil benytte Ubuntu Netbook Remix sammen med firmaets nye Atom-processor.

"Kombinationen mellem Ubuntu Netbook Remix og vores teknologi vil give en god internet og medie-oplevelse på Intel-baserede netbooks," siger Doug Fisher, Intels software-chef til Computerworlds nyhedsservice.

Canonical starter leveringen af deres software i indeværende år.



Alle artikler om:
Open source, Styresystemer, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Hvor meget kan Canonical bide over?
2 indlæg

Canonical starter det ene projekt efter det andet. Selvom virkelig meget af deres distribution kan genbruges i de forskellige projekter, så tager integrationen og afpudsningen utrolig lang tid.
Jeg tror Canonical har taget munden for fuld.
De burde nok skrue lidt ned på engagementet og koncentrere sig om en hær af andre produkter som de allerede er igang med.

De kan måske nok bide over det, men personligt så jeg gerne at de puttede lidt flere kræfter i virkelig at gøre Xubuntu lille og elegant, ala TinyMe eller Slitaz.

Men måske Netbook kan være vejen til det.

Og så er der altid et par småting der irriterer en (og det er over en bred kam) - hvorfor er der ingen distributioner der gør det nemt at få fonte til at se ordentlige ud.
Lige her mener jeg virkelig at kritikerne har et godt punkt her, fordi man skal altid bøvle for at få det til at virke ordenligt, især på en LCD skærm.

En anden ting er hvorfor pokker tager Ubuntu ikke og dropper Evolution til fordel for (eller måske smartere et afkrydningsvalg under installation) Thunderbird?

/Christian


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (1) | læs »





 
White papers
Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

User Provisioning: The Business Imperative - Udfordringerne for dem der styrer og understøtter...

Dynamisk "Business Service Management" kobler it-services sammen med virksomhedens målsætninger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.