Cisco, Intel og Samsung i skøn forening om WiMax


Publiceret d. 10. juni 2008 kl. 14.09


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service: Cisco, Intel, Samsung og Alcatel-Lucent er gået sammen med teleselskaberne Clearwire og Xohm om at oprette Open Patent Alliance (OPA), som er en central bank over patenter relateret til WiMax.

Virksomheder, såsom udviklere af forbrugerelektronik, der ønsker at indbygge WiMax i deres produkter, kan bruge OPA til at finde ud af, hvilke virksomheder der har de relevante WiMax-patenter, og til at regne ud hvor meget det vil koste dem at få licens til at bruge de patenter.

De involverede virksomheder i OPA understregede ivrigt, at de forventer, at andre relevante organisationer vil deltage, men de gjorde det let at bemærke, hvem der var fraværende, mens de beskrev patent-situationen for WiMax.

UTavshed om antal licenser
"De essentielle intellektuelle rettigheder bag WiMax er langt bredere fordelt, end hvad der gør sig gældende for nogle af de traditionelle mobilteknologier," udtaler Barry West, teknologichef hos Sprint og topchef for Xohm, som er Sprints WiMax-netværk.

Virksomhederne ville ikke sige noget om, hvor mange af patenterne bag WiMax de samlet kontrollerer, selv om Samsung udtalte at eje 20 procent af patenterne bag visse komponenter af WiMax. Andre virksomheder, der sidder på essentielle patenter, inkluderer Nortel og Motorola, ifølge Phil Solis, analytiker hos ABI Research.

En anden betydningsfuld ejer af relevante patenter, som ikke var involveret i Open Patent Alliance ved åbningen, er Qualcomm, som er blevet anklaget af Nokia og andre mobilleverandører for at afkræve oppustede priser for adgang til dens patenter.

Qualcomm ejer relevante patenter til WiMax gennem egen udvikling samt gennem opkøb af virksomheder som Flarion og Airgo Networks, ifølge Solis.

Qualcomm har underskrevet licensaftaler med virksomheder som Soma Networks for noget af teknologien til brug i WiMax-produkter. Qualcomm har ingen intentioner om at deltage i Open Patent Alliance, siger virksomheden i en meddelelse.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Alle artikler om:
WiMAX, Patenter, Mobility, Netværk, Erhverv, Executive


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (1) | læs »





 
White papers
Den moderne store virksomhed er konstant på udkig efter nye og effektive måder at fremme...

I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.