Bør alle have fuld løn under barsel?

Klumme: Jeg forestiller mig, at alle virksomheder i en perfekt verden ville betale fuld løn under barsel. De fleste af os er jo godt klar over, at der skal børn til, for at jorden ikke går under.

Artikel top billede

Det er dyrt – specielt for små virksomheder – at skulle undvære dygtige medarbejdere i en periode, hvor medarbejderen er på barselsorlov.

Der skal findes en afløser, som skal læres op, og virksomheden kan aldrig være helt sikker på, at medarbejderen kommer tilbage.

I min virksomhed, der blev grundlagt i 2002, havde vi de første fem år ingen barselsordning. Mest af alt fordi de fleste medarbejdere i de første mange år var helt unge mennesker i starten af tyverne, og derudover havde vi næsten ingen kvinder ansat.

Men så vendte billedet, og dermed opstod behovet for at tage stilling til vores ikke-eksisterende barselsordning. Vores holdning er klar. Det må handle om anciennitet.

Langt de fleste af vores medarbejdere arbejder i salgsafdelingen og er i gennemsnit ansat mellem to og tre år. Derfor har vi valgt en model, hvor man gradvist får en stigende andel af sin barsel afhængig af, hvor længe man har været ansat i virksomheden.

Luk og sluk

Jeg ville ønske, at jeg havde råd til at betale fuld løn under barsel til alle kvindelige ansatte i SoftScan, men det er bare ikke så enkelt. Som iværksætter kræver det en betragtelig sum penge at starte en virksomhed. Og jeg kan nemt forestille mig, hvordan det var gået min virksomhed det første år, hvis jeg havde haft en eller flere medarbejdere, der skulle på barsel.

Modstander af lovindgreb

I Danmark har vi rigtig mange små arbejdspladser. Forestil dig en virksomhed med én ejer og én sælger, der er ansat til at hive penge hjem til sig selv og ejeren. Så går den ansatte på barsel i eksempelvis ni måneder – i den perfekte verden – med fuld løn under hele perioden.

Så skal ejeren ansætte en ny sælger, men hvad nu hvis den nye medarbejder ikke formår at hive samme indtjening hjem? Så må ejeren lukke og slukke. Jeg ved godt, at ovenstående er et fortegnet eksempel.

Men jeg synes dog ikke, det er helt fair at rynke på næsen af arbejdsgivere, der er bekymrede over, hvorledes det vil gå deres virksomhed i en barselssituation. Det er en kompleks diskussion, men omvendt en vigtig debat.

Gradbøjning

Problematikken om fuld løn under barsel er den samme uanset jobmarkedet. I dag har vi masser af arbejde og få ledige – for få år tilbage var situationen en helt anden. Jeg mener, det vigtigste som virksomhedsejer er at tage stilling, overveje sine muligheder – der kan være flere forskellige, som for eksempel fuld løn efter anciennitet, en vis procentdel af lønnen, et vist antal uger og så videre og så melde klart ud.

Jeg er generelt modstander af, at der skal laves lovindgreb på området. Det er en problemstilling, der har været i arbejdsmarkedet i hvert fald de seneste 30 år, og jeg tror ikke, at den kan løses, så de samme regler gælder for alle virksomheder i Danmark.

Ét ved jeg dog – som arbejdsgiver ville jeg aldrig selv styre uden om kvinder i den fødedygtige alder.

Thomas Holm Jensen er administrerende direktør i it-sikkerhedsvirksomheden SoftScan.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS