ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Om et par måneder kan situationen være en helt anden.
Det skyldes, at justitsminister Lene Espersen (K) ønsker at skærpe lovgivningen om børnepornografi, så den også omfatter de personer, der bevidst surfer efter utugtige billeder med børn på nettet.
Lovændringen kan bringe uskyldige - og ikke mindst uheldige - borgere i fedtefadet.
Lovens lange arm kan nemlig banke på døren med en ransagningskendelse af harddisken, hvis man af vanvare har besøgt et børnepornosite.
"Det er jo aldrig rart at blive mistænkt for at være pædofil eller børnemishandler, men det er jo risiko, man løber, hvis lovændringen bliver vedtaget," lyder fra advokat og partner Peter Lind Nielsen fra advokatfirmaet Bender von Haller og Dragsted.
Den nuværende lovgivning gælder kun de personer, der downloader, distribuerer eller køber sig adgang til børneporno. Og justitsministerens forslag til lovændringen er en ratificering af en konvention fra Europarådet om beskyttelse af børn mod seksuelt misbrug, der netop omhandler bevidst surfen efter børnepornografi.
Den sunde fornuft
"Hvis man havner på en hjemmeside med børnepornografisk materiale en enkelt gang eller to, bliver man nok ikke straffet for det, men der vil helt sikkert være nogle grænsetilfælde, hvor politiet kan komme i tvivl," forklarer Peter Lind Nielsen.
Han tvivler dog på, at hammeren falder ved enkelte uheld.
Fortsættes ...



