Firefox åbner døren for it-kriminelle


Publiceret d. 20. juni 2008 kl. 14.36 | Antal kommentarer (6)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Blot fem timer efter lanceringen af den stærkt hypede Firefox 3 browser blev der fundet et kritisk sikkerhedsbrist.

Det oplyser sikkerhedsfirmaet Tipping Point, der gør opmærksom på, at brugeren enten skal klikke på et link i en e-mail eller besøge en ondsindet hjemmeside for at blive berørt af sikkerhedsbristet.

Ekspert: Alvorligt problem
Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerheds-virksomheden CSIS mener, at advarslen fra Tipping Point skal tages alvorligt.

"En sårbarhed, der giver mulighed for at køre skadelig kode er et alvorligt problem, fordi brugeren risikerer intetanende at miste personfølsomme data eller få sin computer misbrugt til SQL-angreb på hjemmesider," siger Peter Kruse.

Han oplyser, at misbrug af denne type sikkerhedshuller til angreb med browser eller tredjeparts software er det foretrukne våbne blandt it-kriminelle i dag.

Tipping Point vil ikke offentliggøre flere detaljer om bristet før, at firmaet har fundet en løsning på problemet.

Sikkerhedsbristet blev fundet gennem Tipping Points såkaldte Zero Day initiativ, der betaler sikkerheds-specialister for at finde sikkerhedsbrist i software.




Kommentarer - Debatoversigt


Hastighed ..
1 indlæg

Sensationsjagt.
1 indlæg

Skulle det være en formildende omstændighed?
3 indlæg

Er det monstro nyheden her der er stærkt hyped
1 indlæg

Tipping Point hjælper kriminelle med at finde exploits!
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (1) | læs »





 
White papers
Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified "yes"....

Mindre virksomheder uden stærk it-sikkerhed er attraktive mål for internettets trusler. Få her...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.