Mange it-administratorer læser de ansattes e-mails


Publiceret d. 24. juni 2008 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Ifølge en ny undersøgelse erkender en ud af tre it-administratorer at de eller en af deres kolleger har brugt administrator-kodeord til at snage i fortrolige eller følsomme oplysninger på deres arbejdsplads.

Næsten halvdelen af de adspurgte indrømmer også at have snuset rundt i systemer efter information, der ikke er relevant for deres arbejde.

"Vi spurgte også om dette sidste år og da fik vi lignende resultater. Så på den ene side er disse resultater ikke overraskende. Hvad der oprindeligt overraskede - ligesom det gør denne gang - er, at folk tilstår" siger Adam Bosnian, vice president for produktstrategi og salg for Cyber-Ark, leverandør af software til sikker administration af kodeord og filer.

I sidste måned spurgte Cyber-Ark cirka 300 ledende it-professionelle ved en it-fagmesse og -sikkerhedskonference i London om deres kodeordspraksis. Størstedelen af de adspurgte svarede, at de arbejder for virksomheder med mere end 1.000 ansatte.

Burde ikke overraske nogen
Det, at en tredjedel erkender at have misbrugt et administrator-kodeord til at få adgang til information, der ellers ikke tilkommer dem, burde ikke overraske nogen, mener Bosnian.

"Alle er af den opfattelse, at it-administratorer er dem, man kan stole på, og at det er alle de andre, vi skal bekymre os om. Men administrator-kodeord gør ikke alene administratorer meget magtfulde. De giver dem også en stor grad af anonymitet," siger han.

Den kombination er for fristende til at modstå for nogle og kan forklare det høje antal af respondenter, som svarer, at de har snuset rundt steder, hvor de ikke har hørt hjemme, tilføjer Bosnian.

"Folk føler sig en lille smule sikrere, når de bruger et administrator-kodeord. Der kan være hundredevis af folk med adgang til det kodeord."

Cyber-Ark bad i spørgeundersøgelsen også it-medarbejdere om at vælge tre ting, de ville prøve at tage med sig, hvis de fik at vide, at de ville blive fyret dagen efter.

De to største stemmeslugere var her kundedatabasen med 35 procent og en liste over alle højniveau-kodeord med 31 procent.

Det kommer slet ikke bag på Bosnian.

"Kundedatabasen er jo et af en virksomheds mest værdifulde aktiver," siger han.

Spørgeundersøgelsen afslørede også adfærd, der næppe optræder på best practice-lister inden for sikkerhed: Næsten en tredjedel (28 procent) af de adspurgte it-professionelle erkendte at have skrevet højniveau-kodeord ned på papir, mens næsten en ud af 10 erkendte, at de aldrig havde ændret kritisk vigtige kodeord.

Oversat af Thomas Bøndergaard



Alle artikler om:
CIO, Digital sikkerhed, Organisation, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Hvorfor ændre højniveau adgangskode?
1 indlæg

Ødelægge sit omdømme
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Succesfuld tele-iværksætter, der blandet andet stod bag Telmore og Bibob, er klar med et nyt firma.
9. februar 2012 kl. 14.52 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | læs »

Outsourcing-kontrakterne falder i størrelse - men der kommer flere af dem. Få forklaringen her.
9. februar 2012 kl. 14.20 | læs »

Snart vil danskerne for første gang nogensinde få et samlet overblik over alle statslige it-skandaler og -succeser.
9. februar 2012 kl. 09.01 | læs »





 
White papers
En KVM-switch er et stykke hardware, der gør det muligt at styre flere computere på en gang. Det...

Virksomheder implementerer ofte Identity & Access Management systemer uden nærmere hensyntagen...

In this IDC white paper, we examine the evolving requirements for a dynamic solution to IT...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.