22 procent af danskerne har helt droppet fastnettelefonen. EU-gennemsnittet er 24 procent, viser en ny undersøgelse.

Danskerne elsker fastnettet trods faldende mobilpriser


Publiceret d. 30. juni 2008 kl. 15.56 | Antal kommentarer (5)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
En ny EU-undersøgelse viser, at danskerne halter bagefter, når det kommer til helt at droppe fastnettelefonen til fordel for mobiltelefonen.

I alt er 27.000 EU-borgere blevet interviewet om deres brug af internet og telefoni. I gennemsnit har 24 procent af europæerne valgt helt at droppe fastnettelefonen, mens tallet i Danmark er lavere, nemlig 22 procent.

Dermed er lande som Finland med 61 procent, Portugal med 48 procent og Italien med 37 procent langt foran Danmark på dette område.

Det overrasker dog ikke teleanalytiker Torben Rune fra Netplan. Han mener, at det skyldes, at danskerne var blandt de allerførste, der begyndte at anvende mobiltelefoner.

"Med de første mobiltelefoner, altså NMT, var brugen af mobiltelefoner rasende dyr i forhold til fastnettet. Der blev grundlagt en holdning eller en opfattelse, der er så indprentet, at vi senere har fået voldsomt svært ved at slippe vores fastnettelefon," siger Torben Rune.

Mobiltelefonen er for de fattige
Han tilføjer, at man i mange andre lande først kom med på mobiltelefonien med GSM, og på det tidspunkt var priserne allerede godt på vej ned.

"Førstegenerations-mobiltelefonerne var GSM, og det prisfald der så kom på mobiltelefoni, kom meget hurtigt. Dermed nåede man altså ikke at cementere sådan en næsten dogmatisk opfattelse af, at mobil-nettet er det dyre net," siger Torben Rune.

Netop derfor er det typiske billede i udviklingsområder i for eksempel Sydamerika og Afrika, at mobiltelefonen er fattigmandstelefonen, mens fastnettelefonen kun kan fås i rigmandskvarterne.

"Mobiltelefon kan fås alle vegne, også i slumbyerne, og derfor er det meget fint, hvis man har råd til en fastnettelefon," fortæller Torben Rune.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


holde fast i fastnet telefon
1 indlæg

Flere oplysninger ?
1 indlæg

penge, penge, penge
1 indlæg

Ringe dækning
1 indlæg

Forkert overskrift
1 indlæg

Prisafvikling.....
1 indlæg

holde fast i fastnet telefon
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.