IT- og Telestyrelsen mørklægger dotDK-motivation

IT- og Telestyrelsen ønsker ikke at kommentere dotDK-sejren over for pressen. Styrelsen har dog sendt den tabende part et brev med begrundelsen for valget. Du kan læse brevet her.

Artikel top billede

Der er ingen konkrete forklaringer fra IT- og Telestyrelsen på, hvorfor dotDK er løbet med sejren og administrationen af det danske toplevel-domæne .dk foran Dansk Internet Forums (Difo) datterselskab DK Hostmaster.

"Ud fra evalueringen af vores opstillede kriterier er det samlet set dotDK, der kom bedst ud," lyder det fra IT- og Telestyrelsens vicedirektør Finn Petersen.

Han vil dog ikke komme ind på specifikke områder, hvor dotDK har udmærket sig i forhold til DK Hostmaster.

Ikke afgjort endnu

Grunden til, at IT- og Telestyrelsen ikke vil kommentere eller begrunde, hvorfor dotDK får lov til at administrere det danske internet er, at der ikke er faldet en endelig afgørelse i sagen.

"Vi er stadig i proces, og vi har ikke udstedt en tilladelse til dotDK endnu, så vi kan ikke sige noget, mens der endnu ikke er en endelig afgørelse," siger Finn Petersen.

Han understreger dog, at styrelsen vil melde mere rent ud om 60 dage, når det endelig udbud er afsluttet. Men kun såfremt der ikke opstår komplikationer undervejs, der gør, at dotDk mister tilladelsen og DK Hostmaster igen melder sig på banen.

"Jeg vil ikke spekulere i andet end udbudsmaterialet. Det håber jeg, I har forståelse for, så længe vi er i udbuds-processen," siger Finn Petersen.

Se brevet til Difo

Styrelsen har i et brev til formand Mads Bryde Andersen fra Difo begrundet de områder, hvor dotDK slog DK Hostmaster. Det fremgår, at dotDK var særligt stærk på det højt vægtede evalueringsområde 'Fremme af internetsamfundet'.

Af brevet fremgår det også, at begge virksomheder oprindeligt ikke levede op til udbudet.

Helt fundamentalt for erhvervelsen af administrationen af .dk-domænet har dotDK fået 60 dage til at få indfanget fire betydningsfulde organisationer fra de private samt de erhvervsmæssige brugere og internetbranchen til at støtte op omkring organisationen.

Hvis dette krav ikke bliver opfyldt inden de 60 dage, så ryger udbudet i spil igen.

Læs brevet fra IT- og Telestyrelsen til Difo.

Se udbudsmaterialet fra IT- og Telestyrelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics