Fejlslagen it-test koster Cowi 1,3 millioner i bøde

Cowi, der står bag de it-baserede nationale test af landets skoleelever skal betale 1,3 millioner til Skolestyrelsen, fordi de digitale test er blevet udskudt til 2009.

Artikel top billede

De danske skoler er en dyr fornøjelse for Cowi .

Skolestyrelsen har netop indgået et forlig på 1,3 millioner kroner med Cowi.

Cowi må bøde, fordi de it-baserede nationale test af landets folkeskoleelever, der skulle have været gennemført i 2008 er blevet ramt af lange forsinkelser.

Indtil videre er de nationale tests udskudt til 2009.

Direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker fortæller, at omfanget af de nationale test har overrasket både Skolestyrelsen og Cowi.

”Der er tale om mere nyudvikling, end vi havde forestillet os dengang. Med forliget får vi en økonomisk kompensation for forsinkelsen – og det er naturligvis vigtigt. Men ligeså vigtigt er det, at vi nu har en ny arbejdsplan, som vi vurderer som mere realistisk”, siger direktør i Skolestyrelsen, Martin Isenbecker i en pressemeddelelse.

Forliget betyder også, at Skolestyrelsen har fået mulighed for suspendere en række betalingerne til Cowi indtil det it-system, der skal anvendes til testene er blevet testet og godkendt.

En del af problemerne vedrører ifølge Computerworlds oplysninger en række algoritmer i it-systemet, der skal sikre, at skoleleverne ikke får udleveret de samme prøver.

I modsætning til Folkeskolens afgangsprøve skal alle eleverne i de nationale test nemlig ikke løse de samme opgaver.

Dagens forlig er kulminationen på Cowis anstrengte forhold til digitale skoletest.

Cowi har også haft ansvaret for at gennemføre de digitale eksaminer på landets folkeskoler, som også har været ramt af problemer .

De seneste forsøg med de digitale eksaminer er dog forløbet gnidningsfrit.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S