Hænger vi på bankernes digitale signatur til evig tid?


Publiceret d. 4. juli 2008 kl. 07.00 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Drift og udvikling af den nye digitale signatur skal varetages af firmaet DanID, hvor bankerne er eneaktionærer.

Der er således ingen konkurrence om priser og services eller mulighed for frit valg blandt dem, der skal bruge signaturen - de danske borgere og virksomheder.

Om priserne for signaturen står mål med den vare, der leveres af bankerne, bliver kun kontrolleret af eksempelvis Konkurrencestyrelsen, men er ikke udsat for de normale markedsvilkår.

"Fraværet af flere løsninger vil hæmme konkurrencen, men vi kan jo ikke tvinge et bredt udvalg igennem," siger Christian Ølgaard, vicedirektør i Konkurrencestyrelsen.

Konkurrencen er væk
At den monopollignende tilstand ikke er uden problemer, indrømmes da også af selv de mest varme fortalere for DanID.

"Da priserne ikke kan fastsættes af DanID, er der ikke tale om et monopol i den gængse forstand. På den anden side er der heller ikke tale om, at man som forbruger har valgfrihed til selv at bestemme, hvilken løsning man vil benytte," siger næstformand i DANSK IT, Henrik Udsen, der ellers er meget begejstret for den nye løsning.

Og al fremtidig konkurrence ser ud til at være elimineret på forhånd.

De tidligere bejlere fra EDB Gruppen, KMD, IBM, TDC og norske BBS siger samstemmende, at med det lille forbehold at meget kan ske på fem år, så kan de ikke forestille sig at byde ind i næste udbudsrunde.

Også udenlandske bejlere vil få det svært.

"I fremtiden kan man ikke udelukke, at der vil komme alternativer til DanID, men det bliver svært for konkurrenterne at få plads. PBS står meget stærkt med den nye aftale," siger Konkurrencestyrelsens vicedirektør.

Det er således svært at se hvem, der i fremtiden kan udfordre bankernes defacto-monopol for at sikre brugerne den bedste service til den laveste pris.

Vil du læse mere, så klik på overskrifterne herunder for at læse artiklerne fra dagens trykte udgave af Computerworld:

Hænger vi nu på DanID til evig tid?

Virksomhederne skal betale




Kommentarer - Debatoversigt


Systematiske fejl på institutionelt niveau
2 indlæg

Definition af succes ?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified "yes"....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.