Google udleverer data om alle YouTube-brugere

Google afleverer login-navne og IP-adresser på samtlige af de mennesker, der har set en video på YouTube siden 2005.

Artikel top billede

Google's IP-adresser og logins til samtlige YouTube-brugere udleveres til mediekoncernen Viacom.

Den amerikanske mediekoncern Viacom ville først have kildekoden til Googles søgemaskine som erstatning for alt det ophavsbeskyttede videomateriale, som millioner af brugere på det Google-ejede YouTube, benytter dagligt.

Nu får Viacom alle bruger-logins med tilhørende IP-adsresse i stedet for.

For samtlige af de videoer, der er blevet set på YouYube siden 2005, skal Google aflevere navn og nummer til Viacom, der der til gengæld lover at passe godt på de personfølsomme data.

Google’s enorme opsamling af data om selskabets brugere har længe bekymret alle, der tager beskyttelse af personfølsomme data alvorligt.

Ifølge New York Times oplyser Viacom og Google, at de håber at finde en måde at beskytte YouTube-brugernes anonymitet.

Begge virksomheder argumenterer for, at IP-adressen alene ikke kan fastslå en brugers identitet med sikkerhed.

I mange tilfælde hænger IP-adressen og individet imidlertid ganske godt sammen.

Enorme datamængder

Den datamængde, som Google skal aflevere til Viacom, kan ikke være på en enkelt cd-rom.

Brugerdata er samlet siden YouTube så dagens lys i 2005, og video-sitet har massive mængder af brugere over hele verden.

For eksempel så 82 millioner amerikanerne 4,1 milliarder videoklip alene i april måned i år. Det anslås, at stort set alle internetbrugere har været inde på YouTube.

Imod nettets natur

En amerikansk domstols beslutning om at overdrage brugerdata til Viacom, er den foreløbige kulmination på en sag, der begyndte sidste år, hvor medeikoncernen anlagde et erstatningskrav mod Google på seks milliarder kroner for den uberettede brug af ophavsbelagt filmmateriale på YouTube.

Viacom mente desuden, at Google til gengæld for det påståede misbrug, også skulle aflevere kildekoden til søgefunktionerne, der får Google og YouTube til at virke.

Google argumenterede imod, og mente, at kravet går stik imod selve internettets natur, og er indtil videre sluppet for at udlevere de hellige algoritmer.

Viacom står bag musikkanalen MTV og filmstudierne Paramount og DreamWorks.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S